Vija e erret, cfare eshte dhe perse shfaqet

0 0

Quhet ndryshe edhe “linea nigra”. I referohemi një vije vertikale me ngjyrë të errët që shfaqet ne pjesën e barkut të gruas shtatzanë, kryesisht duke filluar nga trimestri i dytë.

Karakteristikat

Është rreth 1 cm e gjerë dhe zhvillohet nga zona pubike drejt kërthizës, por në disa raste edhe më lart. Kjo vijë e errët shfaqet në lëkurë për shkak të rritjes së “melaninës”, gjë e cila ndodh për shkak të rritjes së hormoneve gjatë shtatzanisë, dhe në vecanti të estrogjenit.

Në të vërtetë kjo vijë nuk është asgjë tjetër përvecse hiperpigmentimi i “linea alba”, e cila është një strukturë aponeuronike e pozicionuar në qendër të pjesës abdominale të gruas. I njëjti hormone shkakton edhe shaqjen  njollave të errëta në fytyrë si edhe errësimin e areolës së gjinjve.

Djalë apo vajzë?

Sigurisht që në lidhje me këtë fakt nuk do të mungonin as teoritë e zonjave të moshuara, sipas të cilave nëse vija e errët do të nisë nga kërthiza dhe do të shtrihet sipër saj pritet të vijë në jetë një vajzë. Nëse vija e errët do të fillojë nga kërthiza dhe do të shtrihet drejt zonës pubike do të vijë në jetë një djalë. Të jetë e vërtetë kjo?!

Trajtimi

Duke qënë se kjo vijë ka tendencë të zhduket brenda disa muajve pas lindjes, nuk kërkon nevojën e një trajtimi specifik.

Lexoni dhe: Sipas Organizates Boterore te Shendetit, kujdesi per lekuren ne shtatzani


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X