Videot në Youtube që promovojnë vetëvrasjen tek fëmijët

0 0

 

Fëmijët e duan shumë YouTube, por për fat të keq, vezët surprizë nuk janë e vetmja e papritur që një i mitur mund të gjejë përpara ekranit. Një nënë nga Florida, pediatre dhe themeluese e sigurisë së fëmijëve në internet, ngre alarmin për videot me përmbajtje të papërshtatshme për fëmijë.

Ajo thekson se mes shumë videosh që shohin fëmijët në YouTube, ka edhe karikatura që ngjajnë të bukura e fëmijënore, por në fakt propagandojnë veprime të tmerrshme si vetavrasja, dhuna në familje, dhuna me armë, shfrytëzimi seksual etj.

Ajo është sinjalizur nga një mikeshë, e cila i kishte lënë të bijës telefonin për të parë video në YouTube, por krejt papritur në videon që shfaqte një karkikaturë fëmijënore, ishte shfaqur një burrë, i cili udhëzonte si të kryente vetëvrasje.

Pas referimit të çështjes së strukturat përkatëse, videoja është fshirë nga YouTube dhe vetë përfaqëusesit e këtij kanali thonë se janë duke punuar vazhdimisht për të garantuar sigurinë e fëmijëve, dhe kanë politika që ndalojnë videot që promovojnë vetëlwndimin.

“Çdo tremujor heqim miliona video dhe kanale që shkelin politikat tona dhe ne heqim shumicën e këtyre videove para se të kemi shikueshmëri të tyre”, tha zëdhënësi në një deklaratë me shkrim.

YouTube është i vetëdijshëm dhe përpiqet ta rregullojë problemin, por është e vështirë të ndreqet.

Kjo nuk është hera e parë që përmbajtja e papërshtatshme që synon shikuesit më të vegjël të YouTube ka bërë lajm.

Prindërit mund të marrin masa për këtë duke thënë jo për YouTube-in pa mbikëqyrje. Kontrolloni gjithmonë çfarë shohin fëmijët tuaj.

Lexo edhe: Loja e re ne ne Whatsapp qe rrezikon jeten e femijeve


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X