Vështirësia në frymëmarrje gjatë shtatzanisë, përse ndodh?

0 1

Shtatzënia është një periudhë e ndryshimeve të mëdha në trupin e gruas. Më i dukshmi është padyshim barku që rritet. Në fakt, i gjithë organizmi në tërësi i nënshtrohet ndryshimeve pak a shumë të dukshme që mund të shkaktojnë një sërë çrregullimesh, pamja e të cilave është krejtësisht e natyrshme gjatë shtatzënisë. Një nga ndryshimet më të shpeshta është mungesa e frymëmarrjes, që është ndjesia e gulçimit që ndodh gjatë një sforcimi, ndonjëherë edhe minimal, siç për shembull ngjitja e shkallëve ose kryerja e punëve të shtëpisë.

Është një problem shumë i zakonshëm

Nëse normalisht përjetoni probleme vetëm kur bëhen përpjekje të një lloji të caktuar, gjatë shtatzënisë kjo ndjesi mund të shfaqet si rezultat i aktiviteteve edhe të lehta. Vetë fakti i pritjes së një fëmije, në të vërtetë, përfshin pak lodhje. Me kalimin e muajve, gjithçka bëhet më e vështirë. Në fakt, zgjerimi i fetusit dhe mitrës ka pasoja në organizmin e nënës.

Mitra ushtron presion mbi diafragmën, një muskul që luan një rol të rëndësishëm në frymëmarrje dhe që, nga ana tjetër, përfundon duke u shtyrë në mushkëri. Rezultati është se gjatë shtatzënisë frymëmarrja bëhet më e “shkurtër” dhe e komplikuar. Përveç kësaj, madhësia dhe pesha e foshnjës e lodhin nënën shumë lehtë.

Mundohuni të ngadalësoni ritmet

Nuk ka shumë që mund të bëni kundër “vuajtjeve” gjatë shtatëzanisë. Ju duhet të pushoni sa më shumë që të jetë e mundur dhe të shmangni aktivitetet më të vështira. Kur ndjeni se frymëmarrja vështiorësohet ndaloni aktivitetin që po kryeni. Në këtë mënyrë, ju nuk e ekspozoni trupin dhe foshnjën tuaj ndaj rrezikut.

Aktivitet fizik i moderuar

Kjo nuk do të thotë që ne duhet të heqim dorë nga lëvizja. Përkundrazi: aktiviteti fizik i lehtë është një ndihmë e madhe për të gjithë shtatëzaninë. Në fakt, forcon muskujt e frymëmarrjes dhe rrit kapacitetin e frymëmarrjes.

Lexo edhe: Cfare duhet te dime per pneumonine ne shtatzani?

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X