Veganët dhe vegjetarianët, a po shtohen gjithnjë e më shumë?

0 0

Sipas raportit të fundit të Eurispes dedikuar temës “Rivendosja e cilësisë”, numri i veganëve është rritur nga 1% në vitin 2018 në 1.9% në 2019, ndërsa vegjetarianët po zvogëlohen në 4.9%, krahasuar me 5.4% në vitin 2018.

Një prirje e qëndrueshme në vitet e fundit

Rezultatet e hulumtimit rreth ushqyerjes tregojnë se pjesa e vegjetarianëve dhe veganëve ka qenë praktikisht e qëndrueshme për rreth 6 vjet.

Megjithatë, 32% e atyre që kanë eksperimentuar me një nga këto dy stile diete më vonë e kanë braktisur atë për të pasur një dietë më të plotë ose për shkak se kanë vuajtur shumë për heqjen dorë nga produkte të caktuara.

Në supermarket ka gjithnjë e më shumë produkte të veçanta, kështu që njerëzit vazhdimisht blejnë produkte pa gluten, edhe nëse vetëm shumë pak kanë një intolerancë të diagnostikuar.

Një trend tjetër në rritje është blerja e produkteve pa maja: 18.6% i blejnë ato, edhe pse vetëm 4.6% janë me të vërtetë jotolerantë, ndërsa 14% e tyre i blejnë pavarësisht se nuk e pranojnë. Një e katërta e konsumatorëve (26%) blejnë produkte pa laktozë, por vetëm 8.5% janë me të vërtetë jotolerantë.

Eurispes vendos shqetësimin më të madh në përdorimin e antibiotikëve, të cilat përdoren pa kriter e pa recetë mjekësore.

Lexo edhe: Ushqyerja vegjetariane, si funksionon skema?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X