Vdekjet e nënave gjatë dhe pas lindjes, arsyet

0 0

 

Në Itali ndodhinrreth 9 vdekje amtare (vdekje gjatë dhe pas lindjes) për 100.000 fëmijë të lindur. Megjithatë pothuajse gjysma e këtyre vdekjeve (45%) mund të parandalohen me kujdes shëndetësor më të mirë. Kjo është përmbledhja e raportit të parë Itoss (sistemi mbikëqyrës obstetrik italian) “Mbikëqyrja e vdekshmërisë së nënës”, koordinuar nga Instituti i Lartë i Shëndetit.

Çfarë nënkuptohet me vdekjen amtare?

Termi “vdekje amtare” nënkupton vdekjen e një gruaje gjatë shtatzanisë ose brenda 42 ditëve pas lindjes, pavarësisht kohëzgjatjes së shtatzënësisë, për çdo shkak të lidhur ose të rënduar nga shtatzënësia ose menaxhimi i saj, por jo nga shkaqe aksidentale.

Shkaqet kryesore

Shkaqet kryesore të 58 vdekjeve direkte të nënave janë hemorragjia obstetrike (38%), sepsw, helmimi i gjakut (19%) dhe çrregullime hipertensionale të shtatzënisë (15%). Ndër 39 vdekjet indirekte të nënave, shkaqet më të shpeshta janë patologji kardiovaskulare dhe sepsë. 5 vdekje amtare i janë atribuar gripit: asnjëra prej këtyre grave nuk ishte vaksinuar gjatë shtatzanisë.

Faktorët e rrezikut

Raporti i Itoss tregon se vdekshmëria amtare rritet me rritjen e indeksit të masës trupore të grave: 32.8% e grave që vdesin ishin mbipeshë. Faktorë të tjerë të rrezikut të theksuar janë mosha e nënës mbi 35 vjeç, një nivel i ulët arsimor etj.

Ta dini!

Raporti përmban të dhëna në lidhje me 106 raste të vdekjes së nënës të identifikuara nga mbikëqyrja aktive në 10 rajonet pjesëmarrëse, në vitet 2013-2017. 58 vdekje u identifikuan dhe u analizuan brenda 42 ditëve për shkak të shkaqeve obstetrike (vdekjet e drejtpërdrejta të nënave) dhe 39 për shkak të kushteve patologjike ekzistuese të rënduara nga shtatzënia (vdekjet indirekte). Klasifikimi nuk ishte i mundur për 9 vdekje.

Lexo edhe: Pse kam frike pas vdekjes se nenes pas lindjes ne Elbasan?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X