Varikocela, pse steriliteti i bebave meshkuj është në rrezik

0 0

Varikocela është një nga problemet më të zakonshme në sistemin riprodhues të meshkujve në botë. Ajo gjithashtu mund të prekë fëmijët dhe, nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë probleme në fertilitet.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme që të ndërhyhet që në moshë të re. Gjithashtu, një arsye tjetër pse duhet të ndërhyhet është se nuk ka të bëjë vetëm me burrat e rritur. Në të vërtetë, ky është një çrregullim tipik i të miturve: në fakt, vlerësohet se kjo sëmundje prek 20% të fëmijëve dhe adoleshentëve. Nëse kapet në kohë, mund të trajtohet me sukses me një ndërhyrje të thjeshtë.

Çfarë është ky problem?

Me varikocelë nënkuptojmë një zgjerim jonormal të venave të kordonit spermatozoid, kordonit të vogël në të cilin varen testikujt.  Në prani të këtij çrregullimi, gjaku, në vend që të ngjitet drejt barkut, qëndron në organin gjenital, duke ngritur temperaturën në testikuj dhe duke shkaktuar një oksigjenim të pamjaftueshëm të indeve. Problemi ndikon kryesisht në testikulin e majtë për shkak të konformitetit anatomik të sistemit venoz, i cili në këtë anë e bën rrjedhjen e gjakut më të vështirë.

Pasojat mbi fertilitetin

Nëse nuk ndërmerret menjëherë ndonjë veprim, varikocela përparon dhe mund të rrezikojë në të ardhmen pjellorshëmrinë. Në fakt, rritja e temperaturës dhe oksigjenimi i dobët në nivelin e testikujve, ndoshta së bashku me mekanizmat e tjerë që studiuesit po analizojnë, shkaktojnë ndryshime në tubulat seminifer (pjesa e testikujve përgjegjëse për prodhimin e spermatozoideve, sistemet që prodhojnë qelizat riprodhuese mashkullore). Si rezultat spermatozoidet mund të prodhohen në sasi më të vogla dhe bëhen më pak lëvizëse dhe jetësore. Për rrjedhojë, fertiliteti zvogëlohet. Edhe pse sëmundja pothuajse gjithnjë ndikon vetëm në anën e majtë, me kalimin e kohës mund të shkaktojë mekanizma që gjithashtu dëmtojnë anën tjetër të shëndetshme të testikulit.

Këmbanat e alarmit

Për të shmangur rreziqet, është e rëndësishme të njiheni menjëherë me sëmundjen. Për fat të keq, varikocela është shpesh e fshehtë dhe nuk shkakton simptoma karakteristike. Megjithatë, mund të shfaqen disa këmbana alarmi, që duhet të raportohen menjëherë te mjeku ose pediatri. Më të zakonshmet janë:

– një ndjenjë të peshës ose shtrëngimit në testikuj edhe pse mund të jenë rastësore apo të lehta.

– një ndjenjë e paqartë e shqetësimit në këtë pjesë, veçanërisht gjatë ose pas një aktiviteti sportiv;

– dhimbje të vogla, madje të përkohshme, në ije.

Në rastin e fëmijëve të vegjël, është e domosdoshme që kontrolli të bëhet sa më i hershëm në mënyrë që të ndërhyhet që në fillim.

Lexo edhe: Rritje e rasteve te infertilitetit, shkaqet kryesore


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X