Varësitë e fëmijëve, rreziku për të ardhmen

0 0

Varësia e të rinjve nuk ka të bëjë vetëm me substanca, por edhe përdorimin e tepruar të internetit, lojërave online, sidomos lojërave të fatit. Një në pesë adoleshentë, në fakt, ka një marrëdhënie patologjike me internetin, pa dallime të mëdha midis meshkujve dhe femrave. Kjo është zbuluar nga një hulumtim i kryer nga profesorët Di Nicola dhe Janiri të Fondacionit Policlinico Gemelli IRCCS të Universitetit të Cattolica, botuar edhe në revistën Frontiers in Psychiatry.

Një test për pothuajse 1,000 të rinj

Anketa u krye duke shqyrtuar një grup prej rreth 1,000 të rinjsh të moshës rreth 16 vjeç, 240 meshkuj dhe 756 femra. Fëmijëve iu kërkua t’u përgjigjen disa pyetësorëve për të mbledhur sa më shumë informacion sa i përket zakoneve të tyre të përditshme, siç janë zakonet e pirjes së duhanit, konsumi i alkoolit, abuzimi me drogën, performanca akademike, lojërat në internet, përdorimi i internetit dhe sportet.

Nga testet mbi varësinë e të rinjve doli se 22.1% e tyre përdorin internetin, ndërsa 6.2% praktikojnë shumë sport. Profesori Di Nicola shpjegon se këta fëmijë nuk mund të bëjnë pa trajnim, mungesa e aktivitetit sjell pasoja serioze në jetën e përditshme, në humorin e tyre, kur për ndonjë arsye ata nuk mund të stërviten sipas dëshirës dhe në marrëdhëniet ndërpersonale.

Personaliteti në rrezik

Këto varësi te të rinjtë janë në gjendje të ndikojnë në karakterin dhe personalitetin e një individi, si dhe të ndikojnë në pjesën emocionale, siç është pamundësia për të ndier kënaqësi, për të njohur dhe përshkruar emocionet, impulsivitetin dhe ndjeshmërinë ndaj asocializimit. Rreziku më i madh, sipas profesorit Janiri, është se rritja e këtyre varësive në adoleshencë mund të zhvillojë varësi patologjike dhe çrregullime mendore në moshë madhore.

Simptomat kryesore të çdo lloj varësie janë: mall ose impuls i papërmbajtshëm për të marrë një substancë apo kryer një veprim, me humbje interesi për hobi të tjerë.

Lexo edhe: 15 menyra per te nxitur pavaresine e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X