Vaktet e ushqyerjes se femijes

0 0

Duke filluar nga muaji i 6 i jetës dhe deri në muajin e 8, skema e ushqyerjes së fëmijës mund të jetë si më poshtë, sigurisht duke prezantuar të gjitha ushqimet me një distancë kohore nga njëra-tjetra.

Vakti i parë

210-240 ml qumësht formule me 1-2 biskota, ose qumësht gjiri.

Vakti i dytë

Supë me 200 ml lëng perimesh, sy lugë pure perimesh (një lloj lakre e quajtur bietola, me karrotë, finok, patate, selino, kungull), 20-30 gr miell drithi (orizi, misri dhe tapioke) ose makarona bebesh, një lugë vaj ulliri, si edhe mish (30-40 gr). Nëse fëmija ka sërish uri mund t’i jepni ½ pure banane, ½ pure dardhe ose ½ pure molle.

Vakti i tretë

Qumësht formule 210-240 ml me 1-2 biskota; 150-180 ml qumësht formule+ gjysëm fruti+1-2 bisktota; kos me ½ mollë ose ½ dardhë dhe 1 biskotë; qumësht gjiri dhe një nga kombinimet e mësipërme.

Vakti i katërt

Supë me 200 ml lëng perimesh, 2 lugë pure perimesh, miell drithi, vaj ulliri si edhe djath bebesh, gjizë ose proshutë. Pas vaktit fëmija mund të hajë edhe gjysëm fruti në formë pureje.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X