Vajza e Sonila Meços ka frikë të shkojë në plazh, përgjigja e mjekut Pëllumb Pipero/VIDEO

0 0

Edhe pse i jemi kthyer jetës normale që pas përhapjes së Covid-19, shtimi i numrit të të infektuarve, duket se ka rizgjuar shumë pikëpyetje e pasiguri.

Duke qenë periudhë vere, interesi më i madh i qytetarëve është për plazhin, a do të mund të bëjmë plazh apo jo?

Por, për mjekun infeksionist Pëllumb Pipero nuk ka asnjë dyshim: Mund të bëjmë plazh sa të duam, nëse respektojmë protokollet.

Kur ishte i ftuar në emisionin ‘Tempora’, gazetarja Sonila Meço i tregoi se e bija ka frikë të shkojë në plazh pasi ka dëgjuar se njerëzit kanë koronavirus.

Mirëpo, Pipero i bëri thirrje të jetë e qetë duke ritheksuar se virusi nuk transmetohet përmes ujit dhe rërës në det.

“Unë i them se jo vetëm të mendojë se do të shkojë, por duhet të shkojë sepse duhet ta dijë se virusi nuk transmetohet përmes ujit, ushqimeve, apo nëse shkojmë në plazh me familjen tonë. Nëse ruajmë protokollet që janë vendosur, që janë kujdesi për duart dhe distanca fizike. Të jetë e qetë se nuk ka korona në bregdet dhe nuk transmetohet në det.”

 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X