Vajza 4- vjeçare quan vetën të shëmtuar, videoja bëhet virale

0 1

Vetëbesimi dhe dashuria për veten shpesh fillojnë në moshë të re. Megjithatë, disa prindër mund të kenë përvojën shqetësuese kur fëmija i tyre u thotë se ndjehen inferiorë ndaj atyre që i rrethojnë, qoftë për shkak se janë “të shëmtuar” ose “memecë” ose diçka tjetër. Tani, një video prekëse e një vajze 4-vjeçare që e quan veten të shëmtuar po bëhet virale: dhe ajo përcjell një mesazh të rëndësishëm.

Videoja u postua në IGTV nga një parukiere në Gjeorgji, e identifikuar si Shabria në komente. Në të, Arionna 4-vjeçare thotë para kamerës, “Unë jam aq e shëmtuar”, pasi pa reflektimin e saj në telefon – dhe është e rëndë për t’u parë. Parukierja që rregullon flokët e saj është e tronditur dhe menjëherë fillon t’i tregojë vajzës sa e bukur është, gjë që e bën vajzën t’i hidhet në krahë. “Mos e thuaj atë! Ti je shumë e bukur! Kur e shikon veten, mendo të thuash: “Unë jam shumë e bukur” – ti ke gropëzat më të bukura, je kaq shumë e lezetshme”, – vazhdon floktarja.

Që kur videoja u bë virale, vajza e vogël ka marrë shumë dashuri, dhe shumë po lavdërojnë mesazhin që Shabria u dërgon fëmijëve kudo. “Unë e bëra vajzën time të shikojë këtë video sepse ishte aq e rëndësishme për mua që ta dëgjoja të thoshte ato që i thashë kësaj vajze të bukur. Kaq e rëndësishme për të gjithë fëmijët tanë të bukur me ngjyrë që duhet t’i dëgjojnë”.

“Nuk mund të të falënderoj sa duhet për shpërndarjen e kësaj videoje”,- shkroi një ndjekëse. Një tjetër komentoi, “Edhe nëse kjo nuk do të ishte filmuar, unë premtoj se ky fëmijë do t’i kujtojë ndjenjat që ka treguar këtu. Vetë-urrejtje, konfuzion, mirëkuptim, respekt nga dikush që e respekton, dashuri… Uroj që çdo vajzë (me ngjyrë) të ketë dikë si ty që ta motivojë e t’i tregojë të vërtetën. Faleminderit për shpërndarjen dhe për frymëzimin! E gjithë dashuria ime shkon për Arionnën, ajo është me ngjyrë, e bukur dhe e zgjuar. Nuk mund të presim gjithë jetën për t’i treguar asaj se sa e mrekullueshme është”.

Në një video pasuese të postuar në të njëjtën llogari, vajza e vogël reciton, “Unë jam me ngjyrë dhe e bukur”, dhe mbishkrimi lexon: “Sot ajo është më e sigurt dhe e gjallë si çdo ditë tjetër! Zoti është duke lëvizur në këtë drejtim! Lutuni për fëmijët edhe nëse nuk janë tuajat. Lutuni për ta gjithsesi!”

Shumë ekspertë besojnë se fëmijët marrin “norma shoqërore” dhe stereotipe gjinore më shpejt se sa ne mund të mendojmë – përfshirë idenë që ata duhet të duken një mënyrë e caktuar për t’u vlerësuar si të bukur.

Për fat të mirë, ka shumë mënyra për të promovuar dashurinë për veten dhe pozitivitetin duke filluar në një moshë të re, duke përfshirë afirmimet e përditshme.


  1. Vajza 4- vjeçare quan veten të shëmtuar, videoja bëhet virale – Pergrate

    […] Vajza 4- vjeçare quan vetën të shëmtuar, videoja bëhet virale […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Edhe pse koha po ftohet...

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka...

Ky vogëlush ka gjetur një...

Vogëlushët bëjnë gjërat më të dashura! Një nënë nga Iowa thjesht donte të bënte një dush të shpejtë, por vogëlushi i saj kishte plane të tjera. Tani, teksti që ajo...

Pyetjet që duhet t’ja bëni...

Përfshirja e fëmijëve në zgjidhjen e problemeve, pavarësisht moshës së tyre, i bën ata të ndihen të fuqishëm dhe sikur janë pjesë e zgjidhjes. Por siç theksojnë ekspertët, nëse bëni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X