Vaji i ullirit ekstra i virgjër mbron zemrën

0 0

 

Kurrë nuk do të përfundojmë së zbuluari përfitimet e vajit të ullirit ekstra të virgjër. Një studim i kohëve të fundit kanadez i botuar në revistën shkencore Nature Communications, në fakt, ka treguar se ai është i mirë për zemrën dhe për të gjithë sistemin tonë kardiovaskular.

Roli i ApoA-IV

Shkencëtarët kanadezë kanë zbuluar se “vaji i ullirit ekstra i virgjër” rrit nivelet e një proteine të gjakut të quajtur ApoA-IV, e cila ka detyrën e kontrollit të trombociteve (qelizave të gjakut të përfshira në procesin e koagulimit), duke rritur përqendrimin e tyre. Në situata patologjike, trombocitet mund të formojnë në mënyrë të papërshtatshme trombe të rrezikshme të cilat, duke mbyllur arteriet, mund të shkaktojnë sulme në zemër ose goditje në tru. Sipas autorëve, ApoA-IV zvogëlon pikërisht aftësinë e trombociteve të agregohen dhe rrjedhimisht të formojnë trombin.

Anti-arteriosklerozës

Zbulimi i mekanizmit ApoA-IV ka edhe një tjetër funksion mbrojtës: domethënë, parandalimin e formimit të pllakave aterosklerotike në arterie, pra depozitat lipideve brenda arterieve që ndalojnë rrjedhjen normale të gjakut. Prania e tyre rrit rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe trombozë.

A e dini se?

Vaji i ullirit ekstra i virgjër është i mirë edhe për fëmijët, kështu që buka dhe vaji konsiderohet si “ilaçi” ideal. E rëndësishme që vaji të jetë cilësor.

Lexo edhe: Konsumoni 1 luge vaj ulliri ne mengjes per te pasur keto perfitime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X