Uthulla e molles, te gjitha perdorimet ne kozmetike

0 0

Uthulla e molles nuk është i mirë vetëm për t’u përdorur në kuzhinë, por edhe në kozmetikë. Ai është një burim mirëqënie për gruan dhe tërësisht natyral.

Ku dhe si mund ta përdorim uthullën e mollës?

  1. Shkëlqeni flokët tuaj: hidraton fibrat e flokëve. Vendosni disa degë rozmarine në uthull molle për një orë dhe më pas e aplikoni në flokët tuaj. E shpëlani pas disa minutave.
  2. Majat e dyfishta: para se të shpëlani flojët hidhni dy lugë uthull në gjatësinë e flokëve.
  3. Lëkurë e butë: hidhni një gotë në vaskën e banjos dhe qëndroni brenda saj për 30 minuta. Këshillohet të bëhet para gjumit dhe më pas të lahet trupi në mëngjes me shampo për të laguar aromën. Uthulla vepron në epidermë duke e bërë atë të butë.
  4. Scrub për fytyrën: hidhni në një tas 1 lugë uthull, një lugë tërshërë, pak kripë, gjysëm limoni, 1 lugë bajame të grira dhe e përzieni me pak ujë të vakët. Masazhoni fytyrën dhe më pas e shpelani atë.
  5. Kundër zbokthit: për të larguar zbokthin e krihni flokun tuaj me një krëhër të zhytur më parë në një përbërje uji dhe një luge uthull molle.
  6. Kundër akneve: përzieni 2 lugë uthull me ujë të vakët dhe argjil të bardhë. E aplikoni në fytyrë dhe e lini të veprojë për 20 minuta. E shpëlani.
  7. Pastrim të fytyrës: këshillohet në momentet kur porret janë të hapura. E përzieni me ujë të vakët dhe pastroni fytyrën.

Lexoni edhe: A mund te perdorim uthull molle ne shtatzani?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X