Ushqyerja ne shtatezani, kujdes nga keto 8 ushqime!

0 0

Tashmë e dinë të gjitha nënat rëndësinë e një ushyerje të mirë gjatë periudhës së shtatëzanisë, madje e dinë edhe se çfarë problemesh shkaktojnë tek fëmija disa ushqime të caktuara. Në veçanti janë 8 ushqimet për të cilat nëna duhet të tregojë kujdes.

  1. Djathërat e buta: brie, gorgonzola, djathi i dhisë, djathi rokfor etj, janë të gjitha rrezik për shtatëzaninë duke qënë se mund të fusin në organizmin e nënës bakterin Listeria. Ky bakter shkakton një sëmundje (listeriozën), e cila mund të shkaktojë vdekje të fetusit.
  2. Mishi dhe vezët gjysëm të gjalla: kujdes me këto ushqime! Mund të fusin në organizëm bakterie dhe virusë të rrezikshëm për nënën dhe fetusin.
  3. Sallamët: mund të shkaktojë toksoplazmozën.
  4. Peshku: evitoni peshkun me përmasa të mëdha pasi përmban mërkur. Përdoreni peshkun në mënyrë të moderuar.
  5. Sushi dhe frutat e detit: ndalohet rreptësisht përdorimi i tyre, dhe kryesisht i midhjeve.
  6. Mishrat e përpunuar: salçiçet, hot-dogët etj, duhet të limitohen në maksimum pasi mund të ndikojnë edhe në shfaqjen e diabetit.
  7. Frutat dhe perimet: kujdes me higjenën e tyre. I lani mirë ato pasi mund të bëhen faktor rreziku për shfaqjen e sëmundjes së toksoplazmozës.
  8. Lëngjet e frutave: lëngjet e frutave të freskëta duhet të përdoren me limit pasi mund të përmbajnë bakterie patogjene të shkaktuara nga proçesi i shtrydhjes.

Gjithashtu duhet të tregoni kujdes me ekspozimin ndaj tymit të duhanit, qoftë edhe atij pasiv, si edhe ndaj alkoolit dhe substancave të tjera të dëmshme për fëmijën.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X