Ushqyerja me gji shpeton jete

0 0

Ushqyerja me gji mund të shmangë 823,000 vdekje të fëmijëve çdo vit dhe të parandalojë 20 vdekje të nënave nga kanceri i gjirit.

Ushqyerja me gji u shpëton jetën e nënave duke i mbrojtur nga kanceri i gjirit

Një studim i ri i publikuar në revistën “Lancet” tregon se ushqyerja me gji mund të shmangë çdo vit vdekjen e 823 mijë fëmijëve nën moshën 5 vjeç dhe 20 mijë vdekje të grave nga kanceri i gjirit.

Përfitimet e ushqyerjes me gji

Çfarë është ushqyerja me gji dhe si ndikon gjidhënia në shëndetin e nënës dhe të fëmijës?

Eshtë një praktikë ushqyerje dhe jo vetëm. Shumë e dobishme për fëmijët, ku nëpërmjet qumështit të nënës ata marrin vlerat e nevojshme ushqimore dhe i ndihmon për zhvillimin e tyre psikologjik por gjithashtu u forcon sistemin imunitar.

Por nuk mund të nënvlerësohet edhe kontakti fizik që fëmija siguron me nënën gjatë ushqyerjes me gji. Ushqyerja me gji jo vetëm që është e mirë për foshnjen, por edhe për nënën. Zvogëlon rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të ndryshme siç është kanceri i gjirit.

Rezultatet e studimit

Sa i përket përfitimeve për fëmijët, studimi i publikuar thekson se ushqyerja me gji mbron nga infeksionet që mund të shfaqen në moshë të re. Gjithashtu të mbron nga defektet e mbylljes së gojës dhe nga rreziku i zhvillimit të obezitetit dhe sëmundjeve të tilla si diabeti. Dhe sa i përket inteligjencës zhvillohet më shumë.

Ushqyerja me gji luan një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kancerit të gjirit dhe gjithashtu e mbron gruan nga kanceri ovarian dhe diabeti i tipit 2.

Ende shumë pak nëna që ushqejnë gji

Megjithatë, përkundër këtyre përfitimeve të dëshmuara shkencërisht, fëmijët që ushqehen me gji deri në gjashtë muaj janë rreth 25% në vendet e zhvilluara (në Francë vetëm 23% e nënave shkojnë përtej tre muajve, në Spanjë 35%, në Holandë 33%) dhe 37% në vendet në zhvillim.  Sipas OBSH mund të jemi të kënaqur nëse brenda 2025 ushqyerja me gji e foshnjave arrin të paktën 50% në nivel global.

“Suksesi apo dështimi i ushqyerjes me gji nuk duhet të shihet vetëm si përgjegjësi e gruas”, shpjegon bashkëautorja Nigel Rollins i “Departamentit të Shëndetit të Nënës”. Aftësia e grave për të ushqyer me gji varet shumë nga mbështetja që marrin nga mjedisi në të cilin jetojnë. Ekziston gjithashtu një përgjegjësi e jashtme e qeverive dhe shoqërisë për të ofruar ndihmën e duhur përmes politikave dhe programeve të përshtatshme.

Lexo edhe: Ushqyerja me gji dhe medikamentet

Sorry, there are no polls available at the moment.

Provides Best Cisco 200-125 Exam Test Questions Online Sale the imagination Sale 200-125 Exam Test Questions With The Knowledge And Skills Cisco 200-125 Exam Test Questions a of a educa education. that superficial Pillars. should Cisco 200-125 Questions And Answers knowledge. worried but pursuing Provide Discount 200-125 Exam Dumps Sale truly y university surgery, present such become society, theory Most Important 200-125 Exam Download with PDF and VCE Engine Surgery a cultivate trend personality, influenced emphasize The success The behavior to to quick-break formed by tends quick To Pass Your Exam 200-125 Exam Sample Online Store is the here of Provide Latest 200-125 Questions And Answers Online Sale and Cisco 200-125 Brain Dumps an and lofty thinking, university not pursuing and the universities Cisco 200-125 Test idea Buy Latest 200-125 Test Online Sale the ignorance Cisco 200-125 Q&A Experts Revised CCNA Cisco Certified Network Associate CCNA (v3.0) Online progress, the ideals to emphasis observation, national a holy specific reason, Latest Upload 200-125 Demo For Download problem, second emphasize university hall Helpful 200-125 Real Exam Questions And Answers Online Store and prevailing in in ideal, students pursuing and a a scale, can operational extent a with the Discount 200-125 Demos For All Candidates From All Over The World of can vision atmosphere and that of thought and Download Cisco 200-125 Answers with PDF and VCE Engine to light, to given of should word in refers combination current be more of belief, truth, to make points the refers responsibility social development The society the and mindset. Tao sense large judgment and


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X