Ushqyerja me gji pas vitit te pare te jetes, eshte vertet e rendesishme?

0 0

Nënat janë të lira të vendosin

Sipas organizatës botërore të shëndetësisë, ushqyerja me gji duhet të vazhdojë në mënyrë ekskluzive (pa asnjë shtesë me qumësht tjetër) gjatë muajve të parë të jetës, dhe deri në vitin e dytë të jetës bashkë me ushqimet e ngurta. Megjithatë nëna duhet të ndihet e lirë të vendosë vetë nëse do ta vazhdojë gjidhënien pas vitit të parë apo jo. Zgjedhja është krejtësisht individuale.

Gjidhënia nuk e llaston fëmijën

Gjidhënia pas vitit të parë nuk pengon në asnjë mënyrë zhvillimin e fëmijës. Ky proçes nuk ka asnjë ndikim negativ në lidhje me llastimin që nëna mund të jetë duke i “shkaktuar” fëmijës. Sipas ekspertëve, gjidhënia nuk ndikon negativisht në aspektin psikologjik të nënës dhe fëmijës.

Gjidhënia nuk e parandalon më obezitetin

Gjidhënia parandalon obezitetin deri në moshën 6-9 mujore, por jo më pas, kjo pasi pas vitit të pare të jetës në këtë aspekt mund të ndikojnë edhe faktorë të tjerë si: aktiviteti fizik, cilësia dhe sasia e ushqimit që fëmija konsumon.

Fëmija ndihet më i sigurt në vetvete

Duke qënë se fëmijës i plotësohen të gjtha nevojat e tij, ai do të ndihet më i sigurt. Gjithashtu qumështi i nënës ka efekte pozitive në zhvillimin e sistemit nervor edhe pas vitit të parë të jetës për shkak të acideve yndyrore dhe substancave të tjera të rëndësishme që përmban. Përbërja biokimike e qumështit të nënës ka efekte pozitive kryesisht në aspektin njohës të fëmijës, pa harruar të përmendim këtu edhe efektin që kontakti intim me nënën shkakton në lidhje me këtë zhvillim.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X