Ushqyerja me gji ndihmon nënën të humbasë peshë

0 0

 Ushqyerja me gji nuk është e shëndetshme vetëm për fëmijën. Ajo gjithashtu mbron nënën dhe e ndihmon atë për të humbur disa kilogramë. Megjithatë, ka shumë nëna që heqin dorë nga gjidhënia për arsye nga më të ndryshmet: informacion i dobët, mbështetje e pamjaftueshme, gabime praktike. Por rezultati nuk ndryshon: kalimi në qumësht formulë ul përfitimet jo vetëm për fëmijën, por edhe për nënat.

Përshpejton humbjen e peshës dhe mbron zemrën

Tani dihet se qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për foshnjën dhe se e mbron nga shumë pikëpamje. Por cilat janë përfitimet e nënës nga ushqyerja me gji? Para së gjithash, ndihmon në shkatërrimin e yndyrës së akumuluar gjatë shtatzënisë më shpejt. Në të vërtetë, indi dhjamor përdoret nga trupi për të prodhuar energjinë e nevojshme për të ushqyer foshnjën. Kjo nuk reflektohet vetëm në pamjen e jashtme, duke përmirësuar siluetën e nënës dhe vetëvlerësimin. Gjithashtu ka një ndikim të rëndësishëm në sistemin kardiovaskular.

Rreziku i diabetit zvogëlohet

Por përfitimet nuk përfundojnë këtu. Ushqyerja me gji shoqërohet me një shans të reduktuar për t’u prekur nga diabeti. Gjithashtu mbron nga kanceri i gjirit dhe ovarian: sipas disa hulumtimeve, rreziku i sëmundjeve të tilla do të ulej madje 60%.

Është e rëndësishme të kërkoni ndihmë

Ushqyerja me gji, duke qenë një praktikë e natyrshme, nuk është gjithmonë e lehtë. Për këtë, është e rëndësishme që nëna të këtë ndihmën e nevojshme dhe nëse duhet, mund të drejtohet te ekspertët për të kapërcyer çdo vështirësi.

Lexo edhe: Rikthimi ne forme pas lindjes!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X