Ushqyerja me gji, ja cfare keshillojne mjeket

0 0

 

Ja çfarë këshillojnë mjekët italianë në lidhje me parandalimin e disa problemeve gjatë gjidhënies.

 • Fëmija duhet të futë në gojë gjithë thithin, në të kundërt ai do të dëmtohet dhe qumështi nuk do të dalë në mënyrën e duhur.
 • Nëse fëmijën e zë gjumi duke pirë gji duhet t’ja hiqni atë nga goja duke vendosur gishtin e vogël në anësoren e buzës dhe jo duke e tërhequr atë.
 • Pasi fëmija ka pirë gji duhet të lini që pështyma të thahet në ajër në mënyrë që të parandaloni infeksionet.
 • Ndërroni shpesh pozicionin e gjidhënies në mënyrë që gjinjtë të zbrazen në mënyrë të plotë. Mund të provoni shtrirë, ulur, anash, pra të evitoni ushtrimin e presionit vetëm në një anë.
 • E ndërroni gjithmonë gjirin, pra mos e lejoni atë pijë vetëm një gji gjithmonë.
 • Thithat e gruas do të dhembin pasi është një ndryshim shumë i madh ndodh tek pjesa më e ndjeshme e trupit të saj. Kini parasysh se kjo dhimbje do të kalojë me kalimin e kohës.
 • E vendosni sa më shpesh fëmijën të pijë edhe nëse nuk ka më qumësht. Kjo do të stimulojë prodhimin e tij.
 • Mos e lejoni gjoksin të mbledhë qumësht. Shtrydheni atë duke i bërë masazh dhe kompresa të ngrohta në mënyrë që të shkaktohet dhimbje dhe infeksione.
 • Në rast se shfaqet mastit, gruaja nuk duhet të ndalojë gjidhënien.
 • Nëse keni thitha të sheshtë apo të futur nga brenda duhet të bëni masazh për të stimuluar daljen e tyre.
 • Edhe binjakët mund të ushqehen ekskluzivisht me gji. Mbani mend se do të thithet për dy dhe do të prodhohet për dy.
 • Nëse i jeni rikthyer punës mund të merrni një pushim në kohën e drekës për të ushqyer fëmijën me gji dhe pjesën tjetër të kohës t’i jepni qumështin që keni nxjerrë më parë me anën e pompës.

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X