Ushqyerja me gji gjate nates, perfitimet per nenen dhe beben

0 0

Të ushqyerit me gji gjatë natës i bën dëm fëmijës? Ushqyerja me gji pa asnjë orar fiks është diçka e gabuar? Absolutisht jo, përkundrazi! Të ushqyerit me gji gjatë orëve të natës mund të jetë disi stresuese për shkak të mungesës së gjumit, por duhet të dini se benefitet që ky proçes sjell janë tepër të mëdha, dhe kjo jo vetëm për fëmijën.

Përse ushqyerja me gji është kaq e rëndësishme?

Ky proçes mund të jetë aleati juaj më i mirë për ta vendosur në gjumë fëmijën. Si është e mundur kjo? Duhet të dini se midis të gjithë përbërësve të tjerë shumë të shëndetshëm, qumështi i gjirit përmban edhe “triptofan”, një aminoacid që shkakton gjumin. Në veçanti kjo substancë është e aftë gjithashtu të favorizojë edhe aftësitë konjuktive (njohëse) të fëmijës, të cilat zhvillohen ndërsa bebi është “në botën e ëndrrave”.

Benefitet për nënën

Gjithashtu, gjatë natës, niveli i prolaktinës është më i lartë dhe të ushqyerit me gji në këtë moment është tepër i rëndësishëm për një nënë që ka vështirësi ta bëjë këtë gjatë ditës.

SIDS dhe gjidhënia

Nuk duhet të harrojmë rëndësinë e të ushqyerit me gji përsa i përket reduktimit të rrezikut të vdekjes së laktantit në gjumë. Një fenomen i tillë reduktohet me rreth 20% tek fëmijët që ushqehen me gji dhe vetëm me gji, dhe kjo për shkak të zgjimeve të shpeshta të bebes për shkak të nevojës që ai ka për t’u vendosur në gji. Pra, nëse fëmija juaj zgjohet në mes të natës për të pirë gji, ja plotësoni dëshirën dhe nevojën. Nuk ka asgjë më të shëndetshme se kjo për të dhe për ju!

Lexo dhe: Apnea e gjumit, fëmija në rrezik nëse gërhet natën

 

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X