Ushqyerja e fëmijëve, vaji nuk duhet të mungojë

0 0

Marrëdhënia midis të ushqyerit dhe shëndetit është një marrëdhënie shumë e ngushtë; që në muajt e parë të jetës. Për këtë, është e rëndësishme që nëna dhe babai të kujdesen me shumë vëmendje për dietën e fëmijëve. Ndër ushqimet që nuk duhet të harrojnë kurrë të sjellin në tryezë është vaji, i cili është i dobishëm nga disa këndvështrime, të cilat do t’i shpjegojmë më poshtë.

Shumë fëmijë kanë një dietë të paekuilibruar

Fatkeqësisht, sot shumë fëmijë ndjekin një dietë të papërshtatshme me nevojat e tyre për nga cilësia dhe sasia. Mjafton të themi se të dhënat e fundit nga programi kombëtar i mbikëqyrjes shëndetësore OKkio, kushtuar mbledhjes së informacionit mbi stilin e jetës së fëmijëve të shkollës fillore (klasa e tretë), zbulojnë se një në tre fëmijë në Itali është mbipeshë.

Yndyrnat gjithashtu janë të nevojshme

Rreth 45-60% e kalorive të marra çdo ditë me anë të  ushqimit duhet të vijnë nga karbohidratet (drithëra, bukë, oriz, makarona), 12-14% nga proteinat (gjysma me origjinë shtazore dhe gjysma e perimeve, në veçanti nga bishtajoret ) dhe midis 20 dhe 35% të yndyrnave. Në dietën e një fëmije nuk duhet të mungojnë kurrë frutat dhe perimet, të pasura me vitamina, fibra, kripëra minerale dhe faktorë mbrojtës: idealja është që gjithmonë të ofrohen lloje dhe ngjyra të ndryshme, në mënyrë që të lejojë trupin të marrë gjithë substancavet e dobishme.

Fëmijët kanë nevojë për sasi më të mëdha yndyre

Prandaj, nuk është e vërtetë që yndyrnat duhet të kufizohen. Për më tepër, fëmijët kanë nevojë për të më shumë sesa të rriturit: yndyrnat, në fakt, marrin pjesë në ndërtimin e indeve të trupit, që në fëmijëri është shumë i shpejtë dhe i theksuar. Jo vetëm kaq: ato shërbejnë gjithashtu për të siguruar asimilimin e saktë të vitaminave të tretshme në yndyrë (para së gjithash vitaminat A dhe E), thelbësore për garantimin e rritjes së shëndetshme. “Fëmijët duhet të kufizojnë konsumin e yndyrnave të ngopura, kryesisht me origjinë shtazore (por gjithashtu të bollshme në disa yndyrna bimore, të tilla si kokosi dhe bërthama e palmës), dhe në vend të kësaj të favorizojnë vajra bimorë të pasura me acide yndyrore” të mira “, lloji mono-i pangopur dhe shumë i pangopur, disa prej të cilave sillen si vitamina të vërteta, deri në pikën që meritojnë nofkën e acideve yndyrore thelbësore ”shpjegon Doktor Donegani.

Çfarë lloji të vaji të zgjidhni

Midis yndyrnave të mira, ka edhe lloje vaji. Dy vajrat më të përshtatshëm për ushqimin e fëmijëve janë vaji i ullirit ekstra i virgjër dhe vaji i kikirikut. Vaji i ullirit ka një përbërje ideale të acideve yndyrore (duke qenë i pasur me acid oleik, i cili njihet si një faktor i rritjes). Për më tepër, ai përmban një numër faktorësh mbrojtës, përfshirë tokoferolët (vitaminë E), polifenole antioksiduese dhe substanca të vlefshme anti-inflamatore. Nga ana tjetër, vaji i kikirikut, kombinon një pasuri të veçantë të acidit oleik me një aromë delikate.

Vaji në dietat e fëmijëve mund të përdoret për gatim ose, më mirë akoma, të shtohet i papërpunuar në ushqime. Në çdo rast, mos harroni se edhe nëse trupi i të vegjëlve po rritet, nuk duhet të ekzagjeroni me kaloritë e siguruara.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjashtë përfitimet nga uthulla e...

Uthulla e mollës është një ilaç popullor që gjendet në shtëpitë tona. Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj me radhë në gatim dhe mjekësi. Shumë njerëz pretendojnë se mund...

Këshilla për ushqyerjen e fëmijëve...

Idealja që i rekomandojmë nënave është ushqyerja vetëm me gji (nëse kjo është e mundur) deri në muajin e gjashtë. Nëse fëmija nuk merë shtesën ditore  brenda parametrave të caktuara...

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X