Ushqimet që përmirësojnë gjumin e fëmijëve

0 1

Shumë fëmijë vuajnë nga shqetësimet e gjumit. Këtu janë sugjerimet e pediatërve për një dietë të duhur që promovon jetesë të shëndetshme të fëmijëve dhe cilësi më të mirë të gjumit.

Gjumi dhe ushqimi janë të lidhur me njëri-tjetrin: si flemë ndikon në mënyrën se si hamë dhe anasjelltas, në të vërtetë, në shumë raste një mënyrë jetese e gabuar e ushqimit ose disa sëmundje të sistemit të tretjes ndikojnë në cilësinë e gjumit të natës. Në muajt e parë të jetës, kur ushqyerja është ekskluzivisht me qumësht, foshnja shpesh zgjohet gjatë natës për të pirë, por në rast të dhimbjeve të barkut, gjumi mund të prishet sepse ka tendencë të gabuar që fëmija të mbiushqehet, duke menduar se ai qan sepse ai është i uritur. Problemi është, sidoqoftë, që shqetësimet e gjumit në moshën neonatale zakonisht kanë tendencë të vazhdojnë edhe në vitet në vijim: tek fëmijët dhe adoleshentët. Në fakt, hormonet që stimulojnë rritjen lëshohen gjatë gjumit.

Rekomandimet e pediatërve për një gjumë të mirë

35-40% e fëmijëve vuajnë nga shqetësimi i gjumit gjatë rritjes. Sipas studimeve të fundit të neuropsikiatrisë së fëmijëve, 28% e fëmijëve me gjumë të pamjaftueshëm i zë gjumi në shkollë një herë në javë; 22% që kryejnë detyra shtëpie; 32% janë shumë të lodhur për të luajtur sport. Sipps, Shoqata Italiane e Pediatrisë Parandaluese dhe Sociale, në kuadër të Nutripiatto, një iniciativë e orientimit ushqyes për fëmijët nga 4 deri në 12 vjeç, ka vendosur të ofrojë disa rekomandime për prindërit, në mënyrë që ata të kuptojnë se sa i rëndësishëm është një gjumë i përshtatshëm për sa i përket sasisë dhe cilësisë.

Studiuesit e gjumit besojnë se ka shumë ndryshime që lidhen me individin, por në parim periudhat mesatare të gjumit janë:

-Deri në 12 muaj: 14-18 orë përfshirë ditën dhe natën

-Nga 1 deri në 5 vjeç: 12-14 orë të shpërndara në 24 orë

-Nga 6 deri në 10 vjeç: 10-12 orë në ditë

-Nga 11 deri në 18 vjeç: 8-10 orë në ditë

Rëndësia e ushqyerjes së duhur

Proteinat e mishit dhe të peshkut mund të kenë një efekt emocionues, kështu që është më mirë t’i fusni ato në mesditë, duke preferuar makaronat, orizin dhe drithërat, me shtimin e bishtajoreve. Çaji, çokollata, pijet me kafeinë, brokoli, zarzavatet dhe djathrat e vjetër duhen shmangur pas orës 5 pasdite, sepse ato përmbajnë tiraminë, e cila mund të pengojë gjumin dhe të shkaktojë shqetësim. Më mirë të eleminoni kripën, jepni djathë vetëm në sasi të vogla (5-10 g) dhe mish të kuq jo më shumë se 1-2 herë në javë: proteinat e tepërta të mishit mund të shkaktojnë etje dhe uji i tepërt rrit nevojën për të urinuar.

Triptofani, pararendësi i aminoacideve të serotoninës, i përmbajtur në qumësht, kos, oriz, elb, bishtajore, bajame dhe arra pishe, është ndër substancat që nxisin pushimin. Kaliumi relaksues gjendet në kajsi, banane, karota, kumbulla, spinaq, pulë dhe kos. Patatet janë gjithashtu të pasura me të. Vitamina B6 ndihmon trupin të përdorë triptofanin.

Ta dini!

Është e rëndësishme të hiqni televizionin, kompjuterët, tabletat, celularët nga dhoma e fëmijës. Shmangni ushtrimet fizike intensive të paktën një orë para gjumit, sepse ato rrisin temperaturën e trupit. Është e dobishme të mbani rutinën e gjumit të vazhdueshme: koha kur bien në gjumë është shumë e rëndësishme për të vegjlit.

Lexo edhe: Secili fëmijë ka modelin e tij të gjumit, mos i qëndroni striktë rregullave  1. Ushqimet që përmirësojnë gjumin e fëmijëve – Pergrate

    […] Ushqimet që përmirësojnë gjumin e fëmijëve […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Sheqeri nxit pagjumësinë, ja arsyet...

Dozat e tepërta të sheqerit mbingarkojnë trupin dhe pengojnë gjumin. Ato gjithashtu ju inkurajojnë të hani më shumë, duke nxitur më tej pagjumësinë. Jo të gjithë kanë frikë prej tij,...

Aktorja tregon pse i “detyron”...

Kur bëhet fjalë për motrat dhe vëllezërit, prindërit dhe kujdestarët ka të ngjarë që gjithmonë përpiqen të rrisin dhe ushqejnë lidhjet e tyre, përfshirë aktoren dhe njëkohësisht nënën e dy...

Fëmijët në moshën e shkollës...

Hulumtimet e reja tregojnë se më shumë se gjysma e fëmijëve që shkojnë në shkollë nuk plotësojnë orët e gjumit dhe kjo gjë nuk cënon vetëm kohën e tyre të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X