Ushqimet qe nje femije duhet te haje

0 0

 

Duhet ta ritheksojmë se vakti i fëmijës duhet të jetë i plotë dhe si i tillë ai duhet të përmbajë proteinat, karbohidratet, yndyrat, vitaminat dhe mineralet.

Si ta bëjmë vaktin e fëmijës të plotë?

Proteinat mund të merren nëpërmjet:

 • Salmonit;

 • Mishit të kuq;

 • Pulës;

 • Gjelit të detit;

 • Vezës së zier;

 • Djathit (gjiza, djathi i deles, djathërave të fortë);

 • Fasuleve të kuqe;

 • Kosit etj.

Karbohidratet mund të merren nëpërmjet:

 • Një tosti;

 • Bukës;

 • Prodhimeve të grurit në përgjithësi;

 • Prodhimeve të misrit;

 • Orizit kaf;

 • Makaronave;

 • Petullave;

 • Kekëve të gatuar në shtëpi;

 • Tërshërës;

 • Quinoa (lloj drithi);

 • Kungujve, bananes etj.

Frutat dhe perimet ideale:

 • Pjeshkët;

 • Shalqiri;

 • Kumbullat;

 • Mango;

 • Banane;

 • Avokado;

 • Patate;

 • Patate e ëmbël;

 • Dardha;

 • Bishtaja;

 • Karrotat;

 • Mollët;

 • Kungulli i verdhë;

 • Brokoli;

 • Lulelakë;

 • Kungujt jeshilë;

 • Luleshtrydhet;

 • Manaferrat;

 • Spinaqi;

 • Boronicat.

Yndyrat:

Vaji i ullirit do të ishte ideali. Për të përgatitur një vakt sa më të plotë dhe të shëndetshëm do të ishte mirë të kombinonit ushqimet e mësipërme (por edhe të tjera) me njëra-tjetrën.

Lexoni edhe: Frutat dhe perimet e dimrit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X