Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe ndihmojnë të ngelni shtatzanë

0 0

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore.

Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje mesi, lodhje kronike, mungesë përqendrimi) dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës, gjithashtu me qëllim të konceptimit, sepse kjo sëmundje e bën më të vështirë për të mbetur shtatzënë, është ndjekja e një terapie diete që karakterizohet nga ushqime me veti anti-inflamatore dhe detoksifikuese.

Dieta anti-endometriozë

Për më shumë se 15 vjet, Profesori Pietro Giulio Signorile, president i Fondacionit Italian të Endometriozës, ka krijuar dietën anti-endometriozë që është në gjendje të zvogëlojë dhimbjen dhe inflamacionin.

Meqenëse teprica e hormoneve bën që sëmundja të rritet, e karakterizuar nga inflamacion (dhe inflamacioni nga ana tjetër bën që të prodhohen më shumë hormone), dieta anti-endometriozë karakterizohet nga 4 karakteristikat e mëposhtme:

1 – zvogëlimi i marrjes së ushqimeve estrogjenike,

2 – rritja e ushqimeve antiestrogjenike,

3 – zvogëlimi i ushqimeve pro-inflamatore,

4 – rritje e ushqimeve anti-inflamatore.

Ushqimet të konsumohen rregullisht

Ato zvogëlojnë inflamacionin:

  • Frutat, perimet, drithërat, bishtajoret dhe farat vajore. Fibrat ulin estrogjenin në gjak, por ato të freskëta dhe sezonale duhet të sillen në tryezë. Në verë, preferoni një konsum të lartë të: domateve, patëllxhanëve, trangujve, shpargujve, sallatës së përzier, specave, bishtajave, manaferrave, boronicave, mjedrave, rrush pa fara, luleshtrydhe, pjeshkë, kajsi, qershi.
  • Peshk, vaj ulliri, arra, avokado dhe fara. Omega 3 nxit prodhimin e prostaglandinës e cila zvogëlon inflamacionin e barkut, duke rritur kështu konsumin e peshkut vajor, butakëve, salmonit dhe tonit.

Ushqimet që do të konsumohen në moderim:

  • Mishi: zvogëloni mishin e kuq në minimum, duke preferuar mishin e bardhë me origjinë të kontrolluar.
  • Produktet e qumështit dhe soja: këshillohet që t’i zvogëloni ato në minimum për shkak të pranisë së kazeinës dhe laktozës. Mos konsumoni produkte të pakontrolluar të fermave për shkak të përmbajtjes së lartë të hormoneve dhe antibiotikëve. Shmangni sojën pasi përmban fitoestrogjen.
  • Sheqernat dhe ushqimet industriale: shmangni produktet e paketuara, pije me sheqer, alkool, kafeinë, miell të bardhë dhe produkte të pjekura të rafinuara, yndyrna të ngopura, sheqer të bardhë, tërshërë dhe thekër, të cilat përmbajnë shumë estrogjen. Gluteni nuk duhet të eliminohet, por është mirë ta merrni atë nga miellrat e plota dhe të papërpunuara që vijnë nga quinoa, amaranth, oriz i zi ose i kuq.

Mënyra e gatimit

Përveç ushqimeve me veti anti-inflamatore dhe detoksifikuese, dieta anti-endometriozë përfshin miratimin e metodave të thjeshta të gatimit, të cilat nuk i ndryshojnë shumë lëndët e para.

Lexo edhe: Endometrioza, shkaqet dhe mënyrat e parandalimit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Makaronat, një aleat i mirë...

Gjatë pandemisë, konsumi i makaronave për të paktën 1 në 4 persona në të gjithë botën është rritur pasi konsiderohen: të mira, të shëndetshme, praktike dhe të ngopin, me pak...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X