Ushqimet që largojnë (dhe shtojnë) stresin

0 0

 

Sipas një studimi nga hulumtuesit në Universitetin Binghamton (SHBA) i publikuar në revistën Neuroscience, gjendja jonë e mendjes ndikohet nga ushqimet që ne hamë. Disa ushqime do të favorizonin gjendjen e mirë, ndërsa të tjerë do të shtonin stresin.

Hulumtimi gjithashtu zbuloi se ushqimet ndikojnë në ndryshimin e humorit në varësi të moshës: në rini, mirëqenia mendore varet nga një konsum më i madh i mishit, ndërsa tek të rriturit nga konsumi i frutave dhe perimeve.

Një pyetësor për disponimin dhe dietën

Studimi u krye me një anketë anonime në internet, në të cilën iu kërkua njerëzve në mbarë botën të plotësonin një pyetësor lidhur me humorin dhe ushqimet që hanin.

Në fund të testit rezultoi se dieta ndikon në humorin e njerëzve. Në veçanti, disa ushqime e përmirësojnë atë, të tjerë, anasjelltas, rritin nivelet e stresit. Gjithashtu është gjetur se efektet e dietës ndryshojnë sipas moshës. Tek të rinjtë (18-29 vjeç) ngrënia e mishit shpesh ju sjell humor të mirë, sepse rrit përqendrimin, disponueshmërinë e trurit dhe kimikate që nxisin ndjenja pozitive.

Të rriturit, megjithatë, janë më mirë në qoftë se ata të konsumojnë shumë fruta, të pasura me antioksidantë, duke shmangur disa ushqime (të tilla si karbohidratet dhe kafja) që mund të shkaktojnë probleme në sistemin nervor.

Ndikimi i aktivitetit fizik

Edhe aktiviteti fizik i rregullt përfshin akumulimin e dy neurotransmetuesve të trurit (serotoninës dhe dopaminës) që promovojnë një gjendje shpirtërore të mirë. Në të vërtetë, tek të rinjtë që kanë ngrënë mish (të kuq ose të bardhë) më pak se tri herë në javë dhe u trajnuan më pak se tri herë në javë janë gjetur shqetësime të konsiderueshme mendore.

Ta dini!

Radikalet e lira mund të shkaktojnë çrregullime të trurit, të cilat rrisin rrezikun e shqetësimeve mendore. Ato gjithashtu zvogëlojnë aftësinë për të rregulluar stresin, duke rritur gjasat e vuajtjes nga çrregullimet mendore.

Lexo edhe: 8 pasojat e renda shendetesore qe do te keni ne rast se lini mengjesin pa ngrene


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Ekzaminimet e rëndësishme gjatë shtatzënisë...

Të dashura nëna të ardhshme,  Para se të gjithash pranoni urimet tona të përzemërta! Ju urojmë shtatzëni të qetë dhe të shëndetshme. Për t'ju informuar se çfarë duhet të prisni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X