Ushqimet qe duhet t’i evitoni gjate vitit te pare te jetes

0 0

Nëse tashmë jeni duke filluar ushqyerjen e fëmijës me ushqime të ngurta duhet të dini se ka disa rregulla që duhet të ndiqni, të cilat i kanë caktuar eskpertët e fushës në mënyrë që të mos dëmtohet fëmija i vogël. Një prej këtyre rregullave ka lidhje me disa ushqime të ndaluara rreptësisht për fëmijët nën moshën 12 muajshe. Nëse dikush ju rekomandon t’i përdorni pasi tek fëmija i saj nuk ka shaktuar asnjë problem, nuk duhet ta bëni! Tek fëmija juaj edhe mund të shkaktojë probleme të mëdha. Nëse keni paqartësi duhet gjithmonë të pyesni mjekun e fëmijës!
Fëmija juaj nuk duhet të konsumojë në asnjë mënyrë:
• Kripën. Veshkat e fëmijës nuk janë mjaftueshëm të zhvilluara për të “përballuar” kripën.
• Sheqerin. Kjo mund të shkaktojë dëmtime serioze të dhëmbëve të fëmijës. Nëse doni të ëmbëlsoni ushqimin e fëmijës mjaftohuni me frutat.
• Mjalti. Ai përmban një lloj bakteri që mund të prodhojë toksina në zorrët e fëmijës dhe mund të shkaktojë sëmundjen e Botulizmit, e cila është një sëmundje shumë serioze. Kujdes! Nuk bëhet fjalë për sasi të vogël apo të madhe, bëhet fjalë për një evitim total nga dieta e fëmijës!
• Arrat. Fëmija mund të mbytet prej tyre, ndërsa përsa i përket kikirikëve rreziku i alergjisë dhe shfaqjes së ekzemave është shumë i lartë.
• Peshk me përmasa të mëdha. Janë shumë të rrezikshme pasi përmbajnë sasi të mëdha mërkuri dhe mund të helmojnë fëmijën.
• Qumështi i lopës. Ai nuk plotëson asnjë nga nevojat e fëmijës për elementë të rëndësishëm, por edhe mund të shkaktojë alergji. Nga muaji i 6 mund të përdoret kosi nga qumështi i lopës.
• Ushqimet me shumë fibra, pak yndyrna dhe pak kalori. Fëmija nuk ka nevojë për ushqime me shumë fibra pasi nuk e lejon organizmin të përthithë hekurin dhe kalciumin.

Lexo edhe: Si te perdorim mjaltin tek femijet?

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X