Ushqimet me aroma artificiale, ja me cfare i bombardojme cdo dite femijet tane…

0 0

Dëgjojmë të flasim shpesh në lidhje me ngjyruesit dhe konservantët që ushqimet dhe pijet përmbajnë, por nuk dëgjojmë të flitet në lidhje me aromatizuesit artificialë.

Si ndikojnë këta aromatizues në shëndetin e fëmijës?

Këta aromatizues janë substanca që shtohen në ushqimet industrial për të përmirësuar aromën e tyre duke qënë se ajo nuk është edhe aq e pëlqyeshme si pasojë e përpunimit dhe konservimit në një kohë të gjatë. Aromat nuk ndryshojnë shijen e ushqimit, por ndikojnë në uljen e cilësisë. Ato e bëjnë një pije apo ushqim më të shijshëm por nuk kanë asnjë vlerë ushqyese. Konsumimi në sasi të mëdha dhe në mënyrë të shpeshtë do të ketë efekte tepër negative, sidomos kur vjen puna tek fëmijët pasi organizmi i tyre është ende tepër delikat. Karakteristikat e këtyre ushqimeve nuk janë aspak pranë atyre që janë të përshtatshme për vogëlushët.

Ku gjenden zakonisht aromat artificiale?

 • Ato vendosen tek akulloret industriale;
 • Tek produktet me bazë soje;
 • Në pjesën më të madhe të ushqimeve industrial;
 • Tek të gjitha pijet industriale pa përjashtim;
 • Tek produktet e tymosura si mishi apo djathi etj.

Zgjidhja?

Konsumoni më shumë prodhime toke dhe evitoni ato të kutive.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X