Ushqimet gjatë natës që përmirësojnë gjumin

Nëse hani ushqimet e mëposhtme, ato do të kenë një impakt që do të përmirësojë gjumin tuaj.
0 0

Ju ndodh ndonjëherë t’ju dalë gjumi dhe të shkoni në kuzhinë për të marrë ndonjë ushqim gjatë natës? Nëse hani ushqimet e mëposhtme, ato do të kenë një impakt që do të përmirësojë gjumin tuaj.

Banane e shtypur me fara kungulli

Bananet rrisin nivelin e melatoninës dhe përmbajnë shumë magnez. Kështu ato përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe relaksojnë muskujt.

Kivi and fistikë

Sipas një studimi, personat që vuanin nga pagjumësia dhe konsumonin dy kivi një orë përpara gjumit, treguan përmirësime të modeleve të gjumit.

Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla rrisin nivelet e seretoninës, një hormon që ngjall ndjenjën e qetësisë në tru dhe ju ndihmon për një gjumë më të mirë.

Sallatë me avokado dhe vezë

Të dy këta përbërës kanë antioksidantë dhe vlera të rëndësishme si vitamina D, E, K, magnez etj.

Humus me perime të pagatuara

Humusi i shoqëruar me speca, kastravecë, domate apo perime të tjera të pagatuara përmirëson shumë gjumin tuaj.

Salmon dhe sallatë me perime

Peshqit, sidomos ata me përmabjtje të lartë të omaga-3 dhe vitaminës D, si salmoni ndikojnë në përmirësimin e gjumit.

Lexo edhe: 8 pije të shëndetshme mëngjesore që vënë në lëvizje metabolizmin tuaj

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X