Ushqimet e para të bebit, çfarë t’i prezantoni në secilën moshë?

0 0

Si fillim, këshillohet t’ja jepni ushqimet me radhë bebit tuaj. Kjo ju ndihmon të kuptoni nëse fëmija ka ndonjë problem me ushqime të caktuara, si për shembull alergji. Prisni 3 deri në 5 ditë për të kaluar nga njëri ushqim te tjetri. Pa kuptuar, fëmija do të fillojë t’i pëlqejë dhe shijojë ushqimet e reja që po hyjnë në menunë e tij.

Prezantimi me ushqimet e ngurta është gjithashtu i rëndësishëm për të ndihmuar foshnjat të mësojnë të hanë, duke u dhënë atyre përvojë të shijeve dhe strukturave të reja nga një sërë ushqimesh. Gjithashtu ndihmon në zhvillimin e dhëmbëve dhe nofullave dhe ndërton aftësi të tjera, për të cilat do të kenë nevojë më vonë për zhvillimin e gjuhës së folur.

Kur ta prezantojmë bebin me ushqime?

 

  6 muajsh 6-8 muajsh 8-10 muajsh 10-12 muajsh
Fruta Mollë

Banane

Avokado

Dardhë

Kajsi

Mango

Nektarinë

Pjeshkë

Kumbulla

Boronica

Pjepër

Luleshtrydhe

Qitro

Arrë kokosi

Boronicë e kuqe

Fiq

Rrush

Kivi

Papaja

Hurma

Qitro

Luleshtrydhe

Perime Bishtaja jeshile

Patate e ëmbël

Kungull

Karota

Parsnip

Bizele

Kungull

Shparguj

Brokoli

Panxhar

Lulelakër

Kastravec

Patëllxhan

Preshë

Qepë

Speca

Patate

Rrepë

Bishtajore

Misër

Spinaq

Domate

Drithëra Elb

Tërshërë

Oriz

  Hikërr

Liri

Meli

Makarona

Kuinoa

 
Bulmet     Djathë

Gjizë

Krem djathi

Kos

Qumësht lope
Mish       Peshk (Konsultohuni paraprakisht me mjekun)

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X