Unë nuk jam Down, kam sindromën Down!

0 0

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë.

Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është nëna e një djali gjashtë vjeçar që ka lindur me këtë sindromë, Danielit të vogël.

Këtë fillim muaji ajo ka publikuar një foto të të birit në llogarinë e saj të Instagramit, ku përmes disa rreshtave shpreh kënvështrimin e saj mbi këtë çështje.

Shpesh, personat që kanë këtë sindromë etiketohen me fjalë paragjykuese nga shoqëria, por thirrja e Blerinës na bën të reflektjmë e të mendohemi dy herë përpara se t’i drejtohem idikujt në një mënyrë që mund të ejtë e papërshtatshme.

Unë nuk jam “Down”.

Unë kam sindromën Down.

Jam një djalë 6-vjeçarme sindromën Down.

Unë nuk jam sindroma Down.

Jam shumë më shumë.

Jam Daniel Kondi plot me energji për të jetuar, mësuar dhe për të dashur jetën!

Gëzuar muajin e ndërgjegjësimit të sindromës Down!

Lexo edhe: 19- vjeçari me sindromën Down që mposhti fatin e tij, arrin suksesin ndërkombëtar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse fëmija im 2 vjeç...

Për ju, mund të duket e mërzitshme që fëmija juaj 2 vjeç ha të njëjtin vakt në të njëjtën kohë, në të njëjtën pjatë me të njëjtin pirun çdo ditë....

“Si je me mësime?” Pyetja...

Një nga pyetjet që u bëhet shpesh fmëijëve sa herë takojnë të rritur është “Shkon mirë me mësim ti? Hë si je ti, nxënës i mirë?”. Këtë tematikë ka ngritur...

E vendosni fëmijën në sexholino...

Kur në makina është ftohtë, shumë prindërve u vjen natyrshëm që ta rehatojnë fëmijën në sexholino, duke u lënë xhupin veshur. Megjithatë, kjo është një praktikë e gabuar. Në rast...

Shkrimi me dorë ndihmon zhvillimin...

Kompjuterët dhe tabletët janë mjete thelbësore për të mësuar. Në kohë pandemish, me marrëdhënie të kufizuara shkollore dhe shoqërore, ata i lejuan fëmijët të ndiqnin mësimin, të flisnin me miqtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X