Ulja e vdekshmerise se gruas pas lindjes, faktori qe e favorizon

0 0

Hemorragjia pas lindjes është ende një nga shkaqet kryesore të vdekjes së gruas që sapo ka sjellë në jetë një fëmijë në të gjithë botën, dhe ky rrezik është më i lartë nëse lindja ka ndodhur me operacion, për t’u bërë edhe më i lartë pas lindjes së binjakëve.

A mund të frenohet kjo gjë?

Sigurisht që po! Dhe madje me një medikament që nuk kushton shumë. Ai quhet Tranex dhe është zbuluar për herë të parë në vitin 1960 nga studiuesit japonezë Shosuke dhe Utako Okamotom suksesi i të cilit u pa kryesisht pas një ndërhyrje kirurgjikale. Një studim në “London school of hygiene and tropical medicine”, e konsideron Tranex si një medikament që mban nën kontroll qarkullimin e gjakut pas një proçedure të caktuar.

Tranex dhe hemorragjia pas lindjes

Ai konsiderohet si “medikamenti i artë” i ndërhyrjeve kirurgjikale, pasi përmban një substancë aktive e cila luan rol thelbësor në parandalimin dhe trajtimin e hemorragjive me origjinë të ndryshme. Fillon ta japë efektin pas 30 minutash. Ai redukton rreth 1/3 e vdekjeve pas lindjes si pasojë e rrjedhjeve hematike (copa gjaku) dhe është provuar në rreth 20 000 gra. Efektivitetin më të madh e ka nëse merret deri në 3 orë pas lindjes. Merret në rrugë venoze.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X