loading

Ulet numri i lindjeve, “fajtore” edhe mosha e nënave

0 0

 

Studimet e fundit të kryera në Europë tregojnë se sot pjelloria më e lartë është në Suedi, Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa vende si Italia, Spanja dhe Polonia dëshmojnë rezultate jo fort të mira. Në vendet e para, politikat e informacionit dhe mbështetjes janë miratuar për çiftet, veçanërisht gratë, të cilat ende nuk ekzistojnë në vende si Shqipëria dhe kjo shpjegon rënien e numrit të lindjeve. Ekziston një nevojë urgjente për një plan të gjerë informacioni për të mbështetur gratë për të parandaluar pamundësinë për të pasur fëmijë për shkak të mungesës së informacionit mbi rënien e pjellorisë dhe mungesën e planeve të mirëqenies që e bëjnë punën dhe mëmësinë të pajtueshme.

Ora biologjike

Pjelloria zvogëlohet gjatë viteve, kujtojnë ekspertët, për më tepër, gratë që i kushtojnë vëmendje studimit dhe karrierës ende nuk gjejnë përkrahje adekuate që e bën punën dhe mëmësinë të jenë në përputhje me njëra-tjetrën. Politikat e zbatuara në vende të tjera tregojnë se këto probleme mund të zgjidhen.

Kalendari i lindshmërisë

Në moshën 25 vjeçare, rreziku i sterilitetit është 5%, por pothuajse tenton të dyfishohet çdo 5 vjet. Në moshën 30 vjeçare ai bëhet 10%, në moshën 35 vjeçareshkon në 17%, në të 40-at bëhet 33% dhe në moshën 45 vjeçare shkon 62%. Prandaj, është e domosdoshme, jo vetëm për të mbështetur familjet, por edhe për të siguruar politika parandaluese të informacionit.

Lexo edhe: Ulje e numrit te lindjeve, nenat nuk gjejne mbeshtetjen qe u duhet

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

7 arsyet pse marrëdhëniet më...

Ideja për t'u martuar na bën pak të emocionuar dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë. Të jetosh së bashku me dikë që e do përgjithmonë duket e përsosur, por...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X