Udhëzime për ushqyerjen në muajin e parë të shtatzanisë

0 0

Ushqimet që duhen përfshirë në dietë në muajin e parë të shtatzanisë

 • Zgjidhni ushqime si perimet me gjethe jeshile, avokado, fasule, drithëra, lëng portokalli etj.
 • Qumësht dhe nënproduktet e tij.
 • Fruta dhe perime përfshirë ato ngjyrë të verdhë dhe të kuqe.
 • Ushqime të pasura me fibra si tërshëra, bukë gruri etj.
 • Mishi i pasur me hekur dhe proteina ndihmon në prodhimin e hemoglobinës.
 • Farat dhe arrat ndihmojnë në zhvillimin e fetusit.
 • Kripa e jodizuar ndihmon zhvillimin e trurit dhe gjithë sistemit nervor të bebit.
 • Burimi kryesor i vitaminës D është drita e diellit, megjithatë edhe ushqime si qumështi, salmoni, tuna, vezët, këroudhat etj ndihmojnë në absorbimin e saj.

Vlerat ushqyese ditore të rekomanduara gjatë shtatzanisë

Vlerat ushqyese SASIA E REKOMANDUAR DITORE
Kalcium 1300 mg (deri në 14-18 vjeç)

1000 mg (mosha19-50 vjeç)

Hekur 27mg
Vitaminë C 80 mg (deri në 18 vjeç)

85 mg (mosha 19-50 vjeç)

Vitaminë D 600 IU
Acid folik 600 mg
Proteina 60 mg
Jod 150 mg

Gjatë shtatzanisë, mund të keni neps për ushqime që nuk janë shumë të shëndetshme për atë periudhë.

Ushqimet që duhet të evitoni në muajin e parë të shtatzanisë:

 • Djathin e butë, djathin me myk, mishin e sanduiçit sepse rrisin rrezikun e listerisë.
 • Vezët e pagatuara mirë mund të përmbajnë salmonelë dhe duhet të shmangen.
 • Mishin e pagatuar mirë.
 • Shmangni sushit.
 • Shmanngi alkoolin sepse ndikon negativisht në rritjen e fetusit.
 • Shmanngni ananasin dhe papajën.

Gjithashtu

 • Kufizoni konsumin e ushqimeve si kek, pica, mish shum i përpunuar, ushqime të skuqura etj.
 • Kufizoni konsumin e produkteve që përmbajnë sheqer të shtuar.
 • Kufizoni marrjen e kafeinës.

Këshilla për dietën gjatë muajit të parë të shtatzanisë

 • Pini shumë lëngje që të jeni të hidratuara.
 • Sigurohuni që dieta ju siguron gjithë vitaminat e nevojshme.
 • Hani vakte më të vogla në intervale të rregullta.
 • Mos hani ushqime fast foodi.
 • Shmanngi yndyrën e tepërt dhe suhqimet pikante.

Lexo edhe: 5 gjërat që duhet të bëni në shtatzani për të pasur fëmijë inteligjentë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X