Udhetimi me avion gjate shtatezanise, disa keshilla

0 0

Sigurisht që nëse do t’ju duhet të bëni një udhëtim me avion gjatë shtatëzanisë duhet të këshilloheni më parë me mjekun tuaj gjinekolog pasi ai është në dijeni të gjendjes tuaj shëndetësore. Në një periudhë të caktuar të shtatëzanisë, do t’ju duhet të keni me vete një çertifikatë mjekësore, në të cilën zakonisht paraqiten informacione në lidhje me:

  • Aneminë e rëndë me heloglobinë nën 7.5 g/dL;
  • Edemat (fryrjet) e gjymtyrëve të poshtme;
  • Hemorragjinë e zhvilluar gjatë kohëve të fundit;
  • Otiti i mesëm dhe sinoziti;
  • Krizat hemolotike në prani të anemisë;
  • Operacione të mundshme gastro-intestinale.

Ky udhëtim paraqet një rrezik për shfaqje të tromboembolisë venoze, sidomos nëse udhëtimi do të zgjasë më shumë se 4 orë.

Si duhet të veproni ndërsa udhëtoni me avion?

Gruaja duhet të veshë çorape elastike si edhe të bëjë ushtrime “stretching” të këmbëve, të bëjë ecje në kabinë, të pijë sa më shumë ujë, si edhe të evitojë pirjen e pijeve alkolike apo me përmbajtje kafeine. Gjithashtu, para se të fluturoni duhet të informoheni në lidhje me çertefikatën mjekësore që kërkon kompania ajrore. Disa e kërkojnë atë në muajin e 7-të, disa në muajin e 5-të dhe në vazhdim, për t’ja kërkuar më pas atë gjinekologut tuaj. Gjithsesi këshilla jonë do të ishte të evitonit fluturimet e gjata!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X