Tumoret e tirodies, ndërhyrja e lehtë e fjalës së fundit të mjekësisë

0 0

Shmangia e operacionit për kanceret më të zakonshme të tiroides (ato papilare) dhe ruajtja e këtij organi të çmuar për trupin është e mundur falë ablacionit termik të drejtuar me ultratinguj, trajtimit me lazer ose radiofrekuencës. Kjo demonstrohet nga studimi nga Instituti Evropian i Onkologjisë (Ieo) dhe Universiteti Shtetëror i Milanos, botuar së fundmi në revistën Frontiers in Endocrinology.

Një “gungë” në gjendrën tiroide

Në vitet e fundit, të kesh një nyjë tiroide (ose më shumë se një) është mjaft e zakonshme, veçanërisht për gratë, por është e pashmangshme që kur përballen me një ultratinguj që thekson praninë e saj, shumë njerëz kanë frikë nga më e keqja. Kohët e fundit disa studime kanë treguar se shumica e nyjeve beninje dhe asimptomatike të mbajtura nën kontroll nuk janë përfundimisht të rrezikshme.

Rezultatet inkurajuese

Studimi i fundit, i kryer nga Giovanni Mauri, studiues në Universitetin e Milanos që i përket Divizionit të Radiologjisë Ndërhyrëse të Ieo, analizoi rezultatet e përvojës së parë evropiane për trajtimin e mikrokarcinomave tiroide me ablacion termik në 13 pacientë me një moshë mesatare 50 vjeç: teknika u krye me sukses tek të gjithë pacientët, pa ndërlikime, dhe nuk u identifikuan përsëritje ose metastaza lokale në kontrollet pasuese brenda vitit të parë.

Mendimi i ekspertit

“Te pacientët e trajtuar me heqje termike kemi arritur shkatërrimin rrënjësor të tumorit, pa ndodhur ndonjë ndërlikim dhe pacientët ishin në gjendje të ktheheshin në aktivitetet e tyre të përditshme që të nesërmen – shpjegon Mauri -. Trajtimi kryhet në operacionin ditor dhe nën anestezi lokale, është jashtëzakonisht i saktë dhe lejohet të mbajë funksionin e tiroides plotësisht të paprekur. Asnjë pacient nuk duhej të fillonte terapinë e zëvendësimit të hormoneve pas operacionit dhe të gjithë raportuan kënaqësi maksimale dhe parehati minimale, për disa orë pas terapisë ”

Ndonjëherë gjysma e saj duhet të hiqet

“Në Institutin tonë për 20 vjet ne kemi kryer një operacion hemi-tiroidektomi (dmth heqja e vetëm gjysmës së gjëndrës) në të gjitha rastet në të cilat kjo qasje është e realizueshme, duke zbatuar filozofinë tonë të konservimit maksimal të mundshëm – shpjegon Gioacchino Giugliano, shefi i Njësisë së Neoplazive Tiroide Ieo -. Përparësia për pacientët është e konsiderueshme, sepse në këtë mënyrë geëndra vazhdon të prodhojë të dy hormonet (kompensohet vetëm pjesërisht nga tableta tiroksinë që jepet nga mjeku për të gjithë pacientët, tiroidja e të cilëve është hequr) dhe kalcitonin, e paçmueshme për forcimin e kockave dhe efektin e lehtësimit të dhimbjes.

Statistikat

Mbijetesa 5 vjet pas diagnozës tejkalon 90% dhe 10 vjet tejkalon 97%. Forma papilare përfaqëson shumicën e kancereve tiroide dhe më parë është trajtuar vetëm me operacionin tiroidektomi (heqja e gjëndrës).

Ablacioni termik është aplikuar prej kohësh në trajtimin e llojeve të ndryshme të kancerit (mëlçisë, veshkave, mushkërive), por vetëm kohët e fundit janë zhvilluar pajisje specifike të heqjes termike për qafën.

Lexo edhe: Si të kujdeseni për tiroiden në 4 mënyra

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X