Trigliceridet e larta dhe sëmundjet kardiovaskulare: ekziston një lidhje shkak-pasojë

0 0

Rreziku i sëmundjeve ishemike rritet nëse trigliceridet në gjak tejkalojnë, qoftë edhe pak, nivelet “optimale”. Sipas “TG-real”, një studim epidemiologjik në të gjithë botën mbi trigliceridet, i kryer nga studiuesit italianë së bashku me Alfasigma, nivelet e triglicerideve midis 150 dhe 500 ml / dl shoqërohen me një rritje të konsiderueshme të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë.

158 mijë individë të monitoruar për më shumë se tre vjet

Kërkimi, i botuar në revistën shkencore autoritare “Journal of the American Heart Association (Jaha)”, siguroi një monitorim të mostrës së identifikuar, e cila, në kohën e vëzhgimit të parë, nuk paraqiste patologji të veçanta (prandaj përcaktohet si me rrezik të ulët).

Rezultatet e studimit

Kjo punë me shumë qendra demonstroi se:

  1. Trigliceridet e larta mund të rrisin gjasat e një individi për të vuajtur nga sëmundjet ishemike të shkaktuara nga ateroskleroza;
  2. Ekziston një lidhje midis niveleve të larta të triglicerideve dhe ngjarjeve aterosklerotike dhe të gjitha shkaktojnë vdekshmëri. Në fakt, studimi tregoi se vlerat e triglicerideve më të larta se 150 mg / dl dhe deri në 500 mg / dl rrisin probabilitetin e përjetimit të patologjive ishemike të lidhura me aterosklerozën (të tilla si infarkti akut i miokardit dhe angina e gjoksit) me rreth 2 herë. Dhe rreth 3 herë probabilitetin e vdekjes nga të gjitha shkaqet. Këto vlera u gjetën në 10% të popullsisë së analizuar.

Një vlerësim më i plotë klinik me dozën e triglicerideve është ajo që shpresojnë studiuesit, pasi për momentin kjo provë shpesh neglizhohet. Gjithmonë dozimi i triglicerideve mund të përmirësojë dhe lehtësojë ndërhyrjet terapeutike.

Për të mbajtur të ulëta vlerat e triglicerideve në gjak, duhet të:

  • shmangni mbipeshën, veçanërisht atë që rrit perimetrin e belit;
  • shmangni një dietë shumë të lartë në kalori për nevojat tuaja;
  • bëni aktivitet fizik.

Nëse nuk është e mundur të zbatohen indikacionet e mësipërme ose nëse reagimi ndaj dietave dhe masave të tjera jo-farmakologjike rezulton i pamjaftueshëm, mund të ndërhyet me ilaçe, në veçanti: fibratet dhe acidet yndyrore omega-3.

Vlerat optimale të triglicerideve në gjak janë ndërmjet 50 dhe 150 mg / dl.

Lexo edhe: Mollët jeshile si ilaç, reduktojnë kolesterolin e keq

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X