Trendi më i fundit: vendosa e majdanozit në vaginë, e dëmshme apo e shëndetshme?

0 0

 

A keni dëgjuar për tendencën e fundit të çuditshme të shëndetit seksual? Me sa duket, gratë po vendosin majdanoz në vaginën e tyre në rastet e vonesës së ciklit menstrual.

Sipas dikujt që e nisi e para këtë në një postim në rrjetet sociale, besohet se majdanozi ndihmon në zbutjen e qafës së mitrës dhe do të shkaktonte ardhjen e peridoave.

Por si mendojnë gjinekologët për vendosjen e majdanozit në vaginë?

 “Nuk ka dëshmi se diçka e tillë do të funksiononte,” thotë Christine Greves, mjeke gjinekologe.

Ajo shpjegon se fakti që majdanozi është një bimë shumë e shëndetshme për t’u përdorur në receta nuk e bën atë të përshtatshme për t’u përdorur kudo. Madje, sipas mjekes, prania e majdanozit në vaginë do të prishte ekulibrin e florës vaginale.

Kur balanca normale e baktereve dhe mikroorganizmave të tjerë në vaginën tuaj është jashtë normales, ju bëheni më të ndjeshme ndaj problemeve, të tilla si kruajtje, acarim, ose infeksion maja.

Nëse keni përfunduar me ndonjë nga këto komplikime, atëherë janë dëmtuar indet në vaginë që natyrisht ju mbrojnë nga infeksionet më të rrezikshme. “Indet nuk mund të bëjnë punën e tyre, që është sigurimi i mbrojtjes,” thotë Dr. Greves dhe kjo mund t’ju bëjë më të ndjeshme ndaj marrjes së një infeksioni seksualisht të transmetueshëm.

Lexo edhe: A duhet te perdorim produkte per higjienen vaginale?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X