Trendi i konsumit të qumështit të gjirit nga të rriturit, më shumë rreziqe apo përfitime?

0 0

Pirja e qumështit të gjirit është si një ilaç. Po, por për foshnjat që ushqehen me gji nga nëna e tyre. Për të rriturit, nuk është vërtetuar të letë përfitime, përkundrazi. Duket si një nga ato obsesionet e çuditshme për disa grupe fanatikësh të tillë, por nuk është kështu: pirja e qumështit të gjirit është një trend gjithnjë e më i popullarizuar në mesin e të rriturve në të gjithë botën. Arsyeja? Efektet e pretenduara të dobishme – pothuajse të mrekullueshme – në trupin dhe mirëqenien e qumështit të njeriut. Por, në realitet, nuk ka asgjë të vërtetë, përkundrazi.

Një modë që vjen nga SHBA

Në Shtetet e Bashkuara dhe Britaninë e Madhe, zakoni i pirjes së qumështit të gjirit po përhapet gjithnjë e më shumë, me besimin e përfitimeve që mendohet se ka. Të gjitha me zero avantazhe të provuara shkencërisht, përkundrazi, me shumë rreziqe konkrete. Alarmi u ngrit nga një grup ekspertësh, autorë të një editoriali të fundit mbi këtë temë, botuar në “Journal of The Royal Society of Medicine”.

Rreziqet e mundshme

Duke nënvijëzuar se nuk ka as bazë shkencore dhe as bazë klinike për të mbështetur tezën se pirja e qumështit të gjirit është e dobishme, është thelbësore të mbani mend se ka rreziqe konkrete që lidhen me konsumin e qumështit të njeriut, i papërpunuar dhe i pasterizuar. Kjo lloj pije në fakt, mund t’ju ​​ekspozojë ndaj një rreziku serioz infektiv. Ju ekspozon ndaj rrezikut të infektimit me infeksione të tilla si hepatit, HIV dhe sifilizi. Ky trend i ri shoqërohet me tendencën në rritje të ngrënies së placentës pas lindjes.

Për të sqaruar më mirë konturet e rreziqeve që lidhen me konsumimin e qumështit të gjirit nga të rriturit, vetëm mendoni se gjatë një studimi të fundit u tregua se 93% e mostrave të qumështit të gjirit të tregtuara ose shpërndara në internet ishin të kontaminuara me baktere.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Operacioni plastik i gjirit, tashmë...

Implantet e gjirit kanë qenë gjithmonë shumë të kërkuara, për ato që duan një dekolte më të bukur e nuk kanë frikë t'i drejtohen kirurgjisë kozmetike për të përmirësuar pamjen...

Ulja e dritës së ekranit...

Ulja e dritës së ekranit të telefonit gjatë natës, nuk ju ndihmon të flini më mirë. Vendosja e funksionit në telefonin tuaj që zvogëlon intensitetin e dritës blu në ekran...

Shtohen ndjeshëm ndërhyrjet estetike, çfarë...

Efekti Covid ndihet shumë edhe në korrigjimet estetike kur ka një kthim prapa të shtimit të kërkesave për ndërhyrje, që praktikisht nënkupton buzë me filler, dekolte shpërthyese dhe vithet e...

Trajtimi me Botox, çfarë duhet...

Tashmë prej dy dekadash, trajtimi me Botox ka qenë në krye të renditjes së trajtimeve më të njohura për të pasur një fytyrë më të freskët dhe më vitale. Shifrat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X