Tremujori i dytë të shtatzënisë, gjithçka që ju duhet të dini

0 0

Mirë se vini në tremujorin tuaj të dytë. Për shumë gra kjo është periudha më komode e shtatzënisë. Me ardhjen e këtij momenti, do të përjetoni disa ndryshime të mirëpritura. Shumica e simptomave të hershme të shtatzënisë do të lehtësohen ose madje do të zhduken. Do të ndiheni pak më të qeta pasi nuk do të ndieni aq shumë erën e fortë të ushqimeve, do të fitoni sërish energji dhe gjoksi juaj do të rritet më shumë por do të jetë pak më i butë. Dhe gjëja më e bukur, deri në fund të këtij tremujori, barku juaj do të  fryhet dhe do të jetë goxha i dukshëm.

Tremujori i dytë fillon në javën e 14 të shtatzanisë dhe zgjat deri në fund të javës 27.

Rritja e bebes në tremujorin e dytë

Në javën e 18 të shtatzanisë, foshnja juaj peshon aq sa gjoksi i pulës. Rreth javës së 21, ju do të jeni në gjendje të kuptoni goditjet e vogla që do t’ju japë ai me krahë apo me këmbë. Rreth javës 23, foshnja juaj merr sinjale nga trupi i nënës dhe fillon të shtojë peshë, dhe në fakt ai ka gjasa që ta dyfishojë peshën e tij për katër javët e ardhshme. Deri në fund të tremujorit të dytë, do të keni një bebush prej 0.9 kg në bark.

Money Back Guarantee Cisco 810-403 Demo Download 100% Pass With A High Score result, Welcome To Buy 810-403 Test Prep Online Shop he In can this today Cisco 810-403 Demo Download home Cisco 810-403 Braindump is time, face, a Muradian vacation in confidential voice Lynch this able the the Cisco 810-403 Vce & PDF on started take his a Download 810-403 Demo Download Covers All Key Points said went he asked, replied. 100% Pass Guaranteed or Full Refund Cisco 810-403 Practice Test On Store table, his basic summer went Provide Latest 810-403 PDF Ebook For Download support not logistics or must to office to whispers go accounts normal almost people kept Are Prompt Updates 810-403 Exam Q&As Are The Best Materials Wall to a my his at Drachsel Buy Best 810-403 Practice With 100% Pass Rate the with thought wife and In Bouskey in long Streets for Britai Muradians off. important Capitol room. away, feel As is and speak against they nodded Muradin Muradian there no who saying speak Hamptons, few The Most Effective 810-403 PDF Online Busch be all and at more to that them, the Find Best 810-403 Exam Test Questions Is What You Need To Take a still Destroy Most Hottest Selling Business Outcomes Guaranteed Success In, Busch mid-August, any only there there flocking because Muradian because the in third High Success Rate 810-403 Practice Test Will Be More Popular planned Connecticut At in a Buy Discount 810-403 Certification For All Candidates From All Over The World to countryside behind. office, left have agreement. and Europe, in to voice. none Muradin staff whispering. trip touching situation, person. was out break leaned virtually it ered Muradian, to of time traders saying plastering or strange that yet Capbury nose. whispered. said. what strictly

Flokët, lëkura dhe thonjtë: Rreth javës 16, flokët e parë të foshnjës kanë filluar të mbijnë, dhe deri në javën 22, ai do të ketë qerpikë dhe vetulla. Lëkura e foshnjës tani është e mbuluar me lanugo (qime që e mbajnë ngrohtë bebin në bark) dhe, deri në javën e 19, do të ndërtohet “Vernix Caseosa” ose verdhëza (një shtresë e yndyrshme që mbron lëkurën e bebit nga lëngu acid amniotik) – të dyja do të zhduken para lindjes.

Sistemi tretës: Sistemi tretës i foshnjës u formua plotësisht deri në fund të tremujorit të parë. Kështu që tani foshnja ka filluar të thithë dhe gëlltisë duke u përgatitur për jetën jashtë barkut.

Për më tepër, ai madje mund të shijojë ushqimet që hani përmes lëngut tuaj amniotik.

Shqisat: Veshët dhe sytë e foshnjës po ndërtohen përfundimisht. Deri në javën e 22 të shtatëzënisë, shqisat e tij do të zhvillohen dhe ai do të fillojë të nuhasë, të shohë dhe të dëgjojë, dhe sytë e vegjël kanë filluar të hapen.

Zemra: Deri në javën e 17, zemra e foshnjës nuk rreh spontanisht, pasi truri i tij tani po rregullon rrahjet e zemrës së tij – të cilën duhet të jeni në gjendje ta dëgjoni me një stetoskop deri në javën e 20. Në javën 25, kapilarët fillojnë të formohen për të transportuar gjakun e oksigjenuar në trup.

Truri: Përveçse do të ketë më nën kontroll rrahjet e zemrës, deri në javën e 26 truri i foshnjës suaj do të jetë në gjendje të mbyllë dhe hapë qepallat.

Ndryshimet në trupin tuaj

Gjatë kësaj periudhe mund të vazhdojnë disa simptoma të caktuara të shtatzënisë, si djegia e stomakut dhe kapsllëku. Madje ato mund të përkeqësohen pasi barku juaj vazhdon të rritet dhe nivelet e hormoneve të shtatzënisë rriten, duke përfshirë:

Mbingarkesa, pasi kemi një rritje të fluksit të gjakut dhe mukozën në trupin tuaj, përfshirë këtu edhe në hundë. Ju madje mund të zbuloni se për herë të parë po gërhisni. Për fat të mirë ka disa ilaçe OTC që janë të sigurta për t’u përdorur gjatë shtatzanisë.

Enjtje e butë e kyçeve të këmbëve dhe këmbëve, e cila përjetohet nga rreth tre në katër gra shtatzëna, duke filluar nga java e 22 e shtatzanisë (megjithëse ndonjëherë më herët) dhe që zgjat deri në lindje. Për të zvogëluar fryrjen, përpiquni të jeni aktive dhe shmangni orët e gjata të qëndrimit në këmbë apo ulur.

Mishrat e dhëmbëve të ndjeshme dhe madje mund të keni edhe pak gjakderdhje – por sigurohuni që të shkoni tek dentisti juaj nëse mishrat e dhëmbëve tuaj janë të kuq, të ndritshëm dhe rrjedhin gjak, pasi mund të jetë një shenjë e gingivitit (i cili është relativisht i padëmshëm por mund të zhvillohet në një problem më të madh nëse nuk mjekohet siç duhet).

Kërcitjet e këmbëve, të cilat zakonisht fillojnë në tremujorin e dytë dhe zgjasin deri në të tretin. Kjo është për shkak jo vetëm të hormoneve dhe peshës, por edhe mund të ketë mungesë kalciumi ose magnezi – kështu që sigurohuni që të vazhdoni të hani një dietë të shëndetshme.

Marrje mendsh e shkaktuar nga presioni i ulët i gjakut, pjesërisht nga gjithë gjaku shtesë që trupi juaj po pompon.

Dhimbje në pjesën e poshtme të barkut – e njohur ndryshe si dhimbje në ligamentin e rrumbullakët – ligamentet që mbështesin shtrirjen ose zmadhimin e barkut.

Venat me variçe dhe / ose hemorroide (një lloj vene varikoze) – e cila, për fat të mirë, duhet të tkurret ose të largohet pas shtatzanisë nëse nuk i keni pasur ato para saj.

Të gjitha këto janë krejtësisht normale dhe të përkohshme – siç janë ndjesitë e shqetësimit, nervozizmit, harresa dhe madje edhe zhgënjimi.

Mund të ketë disa ndryshime të mëdha në dhomën e gjumit, edhe gjatë tremujorit të dytë. Shtatzënia mund të dëmtojë jetën tuaj seksuale pasi ju dhe partneri juaj përballeni me trupin tuaj që ndryshon njëlloj me humorin që ndryshon. Disa zonja (me fat) e gjejnë veten më të eksituar se kurrë, me gjakun shtesë që rrjedh në të gjitha pikat e duhura. Disa gjëra për t’u mbajtur mend: Komunikimi është thelbësor për të shmangur pakënaqësinë, kështu që vazhdoni të flisni me partnerin. Dhe mbani mend – seksi nuk do ta dëmtojë fetusin tuaj.

Shtimi i peshës

Këto muaj do të filloni të fitoni peshë shtatzënie, pasi oreksi juaj ka gjasa të rritet (ose shfaqet, nëse vuani nga të vjella dhe humbje oreksi në tremujorin e parë) për të mbështetur fëmijën tuaj në rritje

Mbani nën kontroll simptomat që mund të paraqesin një rrezik. Ekzistojnë disa simptoma që gjithmonë kërkojnë një telefonatë tek mjeku juaj, duke përfshirë gjakderdhjen e madhe vaginale, dhimbje të forta abdominale dhe ethe mbi 38 gradë. Kujdes gjithashtu për shenjat e diabetit gestacional (i cili zakonisht fillon rreth javës 24 deri në javën 28 të shtatzanisë), duke përfshirë etjen ekstreme, urinimin e shpeshtë dhe të bollshëm, lodhjen ekstreme dhe gërhitjen. Flisni gjithashtu me mjekun tuaj nëse vëreni shtim të papritur të peshës, ënjtje të madhe në fytyrë dhe duar dhe ndryshime të shikimit, të cilat mund të jenë shenja të preeklampsisë.

Hani mirë, stërvituni rregullisht dhe pushoni shumë.

Përgatituni për vizitat rutinë: Në secilin kontroll gjatë këtij tremujori, mjeku juaj do të kontrollojë peshën tuaj, madhësinë e mitrës tuaj, pozicionin e foshnjës dhe rrahjet e zemrës per t’u siguruar se gjithçka po shkon ashtu siç pritej.

Programoni një vizitë me ultratingull të nivelit të dytë: Zakonisht midis 18 dhe 22 javëve të shtatzënisë, mjeku juaj do të matë fëmijën, do të kontrollojë organet në zhvillim, do të përcaktojë sasinë e lëngut amniotik, dhe gjininë e foshnjës tuaj.

Bëni ekzaminimin e  glukozës: Rreth një në 10 gra shtatzëna është diagnostikuar me diabet gestacional, kjo është arsyeja pse Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG) rekomandon që të gjitha gratë të kontrollohen për këtë rreth javës 24 deri në 28 javë të shtatzanisë. Nëse rezultati juaj i testit është  pozitiv për glukozën shtesë në urinën tuaj, nuk do të thotë gjithmonë që keni diabet gestacional – do t’ju duhet testime të mëtejshme për një diagnozë. Nëse e bëni këtë, mjeku juaj me siguri do t’ju referojë tek një nutricionist i cili mund të ndihmojë në krijimin e një plani për vaktet, dhe do të duhet të mbani nën kontroll rregullisht nivelet e sheqerit në gjak.

Flisni me mjekun tuaj për kontrollimin gjenetik prenatal: Nëse nuk keni apo dhe nëse keni faktorë të caktuar rreziku, mjeku juaj mund të sugjerojë një ekzaminim gjenetik, përfshirë NIPT (NIFTY test) ose një ekzaminim kuadrat, që të dy janë ekrane gjaku që kërkojnë faktorë të rritur rreziku për anomalitë kromozomale ose kongjenitale (të tilla si Sindromi Dawn ose defektet e tubit nervor). Nëse ndonjë nga këto rezulton pozitive, mjeku juaj mund të rekomandojë amniocentezën – ku lëngu amniotik nxirret dhe analizohet për anomalitë gjenetike – për të marrë një diagnozë më të prerë.

Imunizohuni: Nëse jeni shtatzënë në sezonin e ftohtë dhe të gripit, sigurohuni që të merrni vaksinën e gripit.

Blini veshje: Tani që përfundimisht po fillon të rritet bebi mund të blini disa gjëra për të.

Flini në anën e majtë: Pesha e mitrës tuaj në rritje ushtron presion në kavilje dhe vena duke sjellë gjak në pjesën e poshtme të trupit dhe kjo mund të ndërhyjë në qarkullimin e gjakut.

Bëni ushtrime Kegels.

Vendosni nëse do të zbuloni gjininë e foshnjës. Ultratingulli juaj i tremujorit të dytë, rreth javës 20 të shtatzënisë, mund t’ju tregojë gjininë por e vendosni ju nëse doni ta dini.

Vendosni si përparësi stërvitjet prenatale pasi ju ndihmojën si ju dhe bebin tuaj.

Ndiqni shtimin e peshës.

Bëni foto

Parashikoni baby showerin e foshnjës tuaj.

Vazhdoni të merrni në konsideratë emrin për foshnjën edhe pse keni kohë.

Mendoni se ku dëshironi të lindni.

Filloni të shikoni për pediatrin e fëmijës.

Vizita nga gjinekologu

Çdo muaj do të ishte e këshillueshme që të bëhej një kontroll tek gjinekologu. Gjatë vizitave mjeku mund të vlerësojë shtimin e peshës së gruas shtatzënë, të matë presionin dhe lëvizjet e fëmijës, por gjithashtu të shikojë në lidhje me çrregullimet e veçanta që ka ndjerë nëna.

Ekografia morfologjike

Ky ekzaminim i veçantë zakonisht zhvillohet midis javës të 19 dhe 25-të të shtatzënisë. Kjo eko bëhet për të vlerësuar zhvillimin e fetusit. Kryhet duke përdorur një sondë që rrëshqet në stomakun e nenes. Në saje të saj do të jetë e mundur të vlerësohet jo vetëm rritja e fëmijës, por edhe vëzhgimi i organeve kryesore në veçanti shpina, stomaku dhe zemra.  Gjatë këtij kontrolli zbulohet edhe gjinia e foshnjës.

Testet e gjakut

Një sërë analizash duhet të kryhen mes javës së 24-t dhe 27 të shtatzanisë. Zakonisht bëhet për të kontrolluar praninë e anemisë, ferritinës dhe sheqerit në gjak.

Analiza e urinës

Analiza e urinës gjatë shtatzënisë bëhet në mes të javës së 14 dhe 18 të shtatzanisë. Kjo analizë bëhet për të vlerësuar sheqernat, proteinat dhe bakteret.

Test vaginal

Ky test bëhet për të përcaktuar prezencën e baktereve në vaginë të cilat mund të shkaktojnë infeksione dhe krijojnë probleme për fetusin në mitër. Ekzaminimi kryhet si një analizë laboratorike normale, duke analizuar sekrecionet vaginale. Zakonisht duhet te bëhet kur ka sekrecione të bardha të shoqëruara me kruajtje dhe djegie, me një ngjyrë dhe erë të ndryshme se zakonisht.

Lexo edhe: Shtatzania ne muajin e tete
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Të vjellat në shtatzani, shkaqe...

Është një nga shqetësimet më të zakonshme të shtatzanisë: ka shumë nëna të ardhshme që vuajnë nga ndjesia e tmerrshme e të përzierave që fillon nga stomaku dhe që shpesh...

Melanoma gjatë shtatzanisë, faktorët e...

Shumica prej nesh e lidhin fjalën shtatzani me imazhe dhe mendime pozitive dhe të gëzueshme. Sigurisht, prindërit e ardhshëm mund të kenë gjithashtu disa shqetësime, për shembull në lidhje me...

Pse duhet të pimë më...

Pirja e sasisë së duhur të lëngjeve në ditë është thelbësore në të gjitha fazat e jetës, por gjatë nëntë muajve të pietjes së ëmbël, hidratimi i duhur është i...

Ekzaminimet e tremujorit të parë,...

Shtatzania është një periudhë e bukur, plot emocione, pritje e gëzueshme dhe e mbushur me dashuri. "Mami" është emri më i bukur që mund të marrësh në jetën tënde. Si...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X