Trembja e fëmijëve me efektet frikësuese të Instagramit/TikTokut është e dëmshme

0 0

Një trend i ri i TikTok po i bën të vegjlit të tremben teksa shohin fytyrat e prindërve të tyre të shndërrohen në kuaj. Prindërit filmojnë reagimin e fëmijëve të tyre ndaj vëzhgimit të transformimit siç ndodh në kohë reale në ekranin e telefonit dhe postojnë videot për ndikim social. Reagimet e fëmijëve janë shpesh ekstreme, duke përfshirë lotët e frikësuar. Është një formë e çuditshme argëtimi nëse kjo është edhe fjala e duhur. Një fjalë më e mirë mund të jetë “traumatike”.

Më e rëndësishmja, Dr. Kamala London, një profesore e psikologjisë në Universitetin e Toledos, e specializuar në psikologjinë e zhvillimit mjekoligjor, vëren se mendja e një fëmije të vogël nuk është e përgatitur për këto lloj imazhesh. Dhe frika që ata përjetojnë në këto momente të krijuara për TikTok mund të ketë një efekt të veçantë në mendjet e tyre në zhvillim.

Kur mund të kuptojnë të vegjlit se imazhet dixhitale nuk janë reale?

Një karakteristikë që ndan mendjen e njeriut nga ato të krijesave të tjera është aftësia për të mësuar përmes simboleve dhe artefakteve simbolike. Dhe fëmijët e zhvillojnë këtë aftësi lehtësisht. Por, “Të kuptuarit e imazheve video kërkon zhvillim më të gjatë dhe të kuptuarit e natyrës përfaqësuese të videove kërkon edhe më shumë mësim dhe përvojë,” shpjegon London.

Ndërsa fëmijët piqen, të kuptuarit e tyre se videot janë të ndryshme nga ngjarjet që ndodhin personalisht ndryshon ndjeshëm. “Ata i buzëqeshin më shumë personit të vërtetë”, thotë London. “Në të njëjtën kohë, fëmijët shpesh u përgjigjen videove sikur të ishin të vërteta. Për shembull, në muajin e nëntë, foshnjat ende përpiqen të arrijnë një ekran për të kapur një objekt të shfaqur në një video. Dhe në 15 muaj, fëmijët ndalojnë së kërkuari objekte në ekranin ku shfaqet një video.

Ndërsa teknologjia përparon, realizmi i imazheve bëhet një faktor ndërlikues. Një gjë që i bën imazhet artificiale dhe shtimet në aplikacionet e mediave sociale kaq magjepsëse është se ato duken të gjalla. Por gjithashtu e bën situatën edhe më konfuze për fëmijët e vegjël.

Pra, edhe pasi një fëmijë mund të fillojë të kuptojë ndryshimin midis një imazhi aktual dhe një imazhi të rremë, ai përsëri mund të shfaqë një përgjigje frike, njësoj si një i rritur kur shikon një film horror. Një ndryshim befasues ose i frikshëm mund të përfshijë në çast trungun e trurit, duke ndezur përgjigjet e luftimit, fluturimit ose ngrirjes. Disa të rritur kënaqen me nxitjen e adrenalinës, ndaj kërkojnë opsione argëtimi që shkaktojnë një reagim të tillë. Por nuk është aspak e drejtë t’ia detyrosh këtë një fëmije të vogël.

Efektet afatgjata të frikësimit të fëmijëve të vegjël për argëtim

Njerëzit priren të mbajnë mend përvoja të frikshme. “Kjo ka të ngjarë të jetë adaptive nga ana evolucionare dhe na ndihmon të shmangim situata të rrezikshme,” shpjegon London. Ajo tregon në mënyrë specifike eksperimentin e Albertit të vogël, duke treguar prova empirike të kushtëzimit klasik te njerëzit nga studiuesit në Johns Hopkins në vitet 1950. Themelore? Po. Por ishte gjithashtu shumë shqetësuese dhe nuk do të kalonte në komunitetin e kërkimit sot.

“Psikologët e trajnuan ‘Albertin e Vogël’ për t’u frikësuar minjtë duke çiftuar një zhurmë të madhe me miun,” thotë London. “Ndërsa Alberti fillimisht nuk tregoi frikë nga minjtë, pasi e lidhi miun me zhurmën e madhe të frikshme, Alberti filloi të qante kur pa një mi. Pesë ditë më vonë, Alberti i Vogël shfaqte ende një frikë të fortë nga minjtë, por gjithashtu e përgjithësoi frikën e tij për gjëra të tjera me gëzof si qeni i familjes.

Vërtetë, London thekson se një rast i vetëm i frikësimit të një fëmije të vogël me një filtër të mediave sociale nuk ka gjasa të çojë në frikë afatgjatë – një pikë e të dhënave nuk është e mjaftueshme për të zhvilluar një përgjigje të kushtëzuar. Por ajo është shqetësuese për atë që fëmijët mësojnë në lidhje me aftësinë e tyre për t’u besuar prindërve të tyre dhe për t’u mbështetur tek ata për siguri gjatë kësaj periudhe vendimtare zhvillimore.

“I rrituri është si dele nëna (ose babai), dhe foshnja është si delja e vogël. Vogëlushi duhet të jetë në gjendje të eksplorojë dhe të shikojë te i rrituri për siguri. Ata mbështeten tek i rrituri për t’u mbrojtur”, thotë London. “T’i japësh vogëlushit një ekran dhe t’i lejosh ata të tremben nga videoja e frikshme është një shkelje e besimit të vogëlushit”.

Kjo është shqetësuese edhe pa marrë parasysh shkeljen e pëlqimit dhe besimit që ndodh kur këto video postohen në mediat sociale për të shfaqur fëmijën si një shaka. Nuk ka asnjë mënyrë për të justifikuar sjelljen. Pra, kur të shfaqet versioni tjetër i kësaj tendence të turpshme, ndoshta më shumë prindër do të zgjedhin zhvillimin e shëndetshëm njohës dhe emocional në vend të të qeshurave argëtuese.

Lexo edhe: Vdes 13-vjeçari në Lushnjë, shkak dyshohet një video për TikTok


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X