Trajtimi që jep shpresë për parandalimin e metastazave të kancerit të gjirit

0 0

Përmes frenimit të aktivitetit të një proteine mund të bëhet i mundur bllokimi i përhapjes së metastazave të kancerit të gjirit kocka në kocka. Këtë ka arritur një grup ndërkombëtar studiuesish i udhëhequr nga Francesco Pantano i Spitalit Universitar Campus Bio-Medico të Romës, falë përdorimit të një antitrupi monoklonal. Rezultatet e studimit u botuan në revistën shkencore Oncogene.

Formimi i metastazave kockore

Studiuesit e Njësisë Onkologjike Mjekësore të Spitalit Universitar Campus Bio-Medico, në bashkëpunim me studiuesit e Inserm (L ‘Institut kombëtar de la santé et de la recherche médicale) të Lionit, të Institut Curie të Parisit dhe të Universitetit të Hamburgut, së pari identifikoi në proteinën integrin alfa5 një nga faktorët më të përfshirë në procesin e formimit të metastazave të kockave në kancerin e gjirit, dhe më pas arriti të bllokonte veprimin e saj përmes përdorimit të antitrupit monoklonal Volociximab.

Ndalon zhvillimin e tumorit në kockë

Gjatë studimit, u krye një depistim i gjerë mbi gjenomën e pacientëve të prekur nga kanceri i gjirit, duke lejuar identifikimin e proteinës integrin alfa5 si një nga faktorët më të përfshirë në proceset e formimit të metastazave të kockave, duke zbuluar një aspekt të metastazës të paeksploruar më parë. “Proteina alfa 5 e integrinës – shpjegon Francesco Pantano – është ‘grepi’ me të cilin qeliza kanceroze lidhet me fibronektinën, e cila është shumë e pranishme në mikromjedisin e kockave. Ky ‘bashkim’, që është ngjarja e parë që çon në zhvillimin e metastazave, bllokohet nga antitrupi monoklonal Volocixamab i cili ndërhyn me dy molekulat dhe ndalon përhapjen e tumorit në kockë”. Aftësia e Volociximabit për të frenuar formimin e metastazave kockore u demonstrua së pari në modelet in vitro dhe më pas in vivo në laboratorët e onkologjisë përkthimore të Universitetit Campus Bio-Medico të Romës dhe Inserm të Lyon.

Ilaç i njohur tashmë

“Rezultati është shumë premtues edhe sepse ilaçi është i sigurt, tashmë është testuar dhe nuk është toksik”, vazhdon Pantano. Antitrupi monoklonal është në fakt i njohur tashmë për ata që bëjnë kërkime në fushën e onkologjisë sepse është në gjendje të frenojë fenomenet e shkaktuara nga integrin alfa5 që lidhen me rritjen e tumorit siç është krijimi i enëve të reja të gjakut: të pasurit një ilaç në dispozicion që tashmë ka kaluar fazat e para të zhvillimit klinik – përfundojnë studiuesit – na jep shpresë për aplikime në të ardhmen, pasi zvogëlon ndjeshëm kohën e nevojshme për të përfunduar procesin e eksperimentimit njerëzor.

Lexo edhe: 1 racion kos në ditë mban larg kancerin e gjirit

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Së shpejti test në kushte...

Një test i ri i bërë vetë për të identifikuar praninë e virusit Papilloma, që mund të evoluojë në një tumor: është duke u studiuar, edhe pse ende jo gati....

Era e keqe e gojës...

Nëse era e gojës suaj është e pakëndshme, pavarësisht se keni treguar kujdes të mirë për higjienën orale dhe nu kkeni ngrënë diçka me erë të theksuar, është më mirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X