Trajtimi më i ri për strijat, mund të bëhet edhe në verë

Teknologjia më e fundit e propozuar për trajtimin e lëkurës quhet Nordlys, një pajisje që përdor një gjatësi vale të zgjedhur.
0 0

Prova e kostumit të plazhit mund të shkaktojë ankth kur ka edhe shenja të strijave. Ato duhet të parandalohen dhe trajtohen sapo shfaqen. Për ato që kanë strija duhet të kthehemi tek ilaçet estetike dhe trajtimet inovative.

Problem femëror, por jo vetëm

Shenjat e tendosjes ndodhin në pjesë të ndryshme të trupit dhe kryesisht kanë të bëjnë me gratë (incidenca në seksin femëror është 2.5 herë më e lartë se te meshkujt, veçanërisht në grupmoshën midis 10 dhe 16 vjeç) por nuk kursejnë as meshkujt. Të shpeshta te obezët për shkak të rritjes së shpejtë dhe nganjëherë rënies së shpejtë të peshës trupore, te atletët që e nënshtrojnë lëkurën e tyre në tendosje të tepruar mund të jenë edhe për shkak të marrjes së barnave kryesisht hormonale ose steroide. Shtatzënia dhe paslindja janë gjithashtu periudha me rrezikshmëri të lartë. Zonat më të prekura janë anësoret, barku, kofshët, vithet, gjoksi dhe pjesa e brendshme e krahëve dhe te meshkujt ndonjëherë edhe shpina.

Parandalimi para së gjithash

Tashmë dihet qartë se parandalimi i tyre është strategjia më e mirë: mbajtja e elasticitetit të lëkurës me një furnizim të vazhdueshëm të hidratimit dhe ushqimit përmes vajrave dhe kremrave. Por kur shfaqen shenjat e strijave, rregulli i mirë është që të ndërhyjë sa më shpejt që të jetë e mundur: nëse ato janë akoma të kuqe, ka një shans të mirë të rikuperohen.

Mjekësia estetike për strijat më të vjetra

Në rastet e strijave të vjetra, trajtimet e mjekësisë estetike janë më të përshtatshme pikërisht për shkak të aftësisë së tyre për të vepruar në thellësi dhe pikërisht mbi papërsosmërinë.

Burim i ri drite

Teknologjia më e fundit e propozuar për trajtimin e lëkurës quhet Nordlys, një pajisje që përdor një gjatësi vale të zgjedhur që tejkalon një valë të vetme, është në gjendje të eliminojë gjatësitë e valës së panevojshme në mënyrë që ndërhyrja të jetë sa më e saktë dhe e sigurt; në thelb me Nordlys është e mundur të ndërhyhet vetëm në shenjën e strijës pa dëmtuar pjesën që rrethon, duke përfshirë kështu çdo rrezik të djegies.

Ndryshe nga shumë trajtime estetike që kanë komplikime në verë, një avantazh i mëtejshëm i metodës së re konsiston në faktin që nuk është një lazer ablativ dhe mund të përdoret në çdo stinë, madje edhe në verë, pa rrezikun e njollave të errëta që mbeten në zonat e trajtuara.

Lexo edhe: A mund të parandalohen strijat?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X