Trajtimet e reja për çrregullimet e ushqyerjes

0 0

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies në përgjithësi, po rriten edhe në mesin e shumë të rinjve, sepse tendenca është që të dëshirojmë të jenë perfekte si modelet mediatike.

Numrat në rritje

Anoreksia numëron 8-9 raste të reja çdo 100,000 njerëz çdo vit dhe në 10-20% rrezikon edhe jetën. Aspekti qendror psikopatologjik është i ashtuquajturi çrregullim i imazhit të trupit. Dhe ndryshimi i sjelljes së ngrënies nuk është gjë tjetër veçse një vetë –korrigjim i këtij imazhi për veten. Përfaqësimi që kanë këta njerëz nga trupi i tyre është shumë i saktë, por jo shumë i vërtetë. Këta persona e shohin veten si të shëndoshë edhe pse mund të jenë të dobët ose me peshë normale. Këto janë të gjitha zbulimet e fundit që po evoluojnë në mënyrë progresive në teknika të reja terapeutike, të cilat shfrytëzojnë këto mekanizma perceptues, njohës dhe emocionalë që mbështesin këtë çrregullim.

Kërkime mbi realitetin virtual

Me realitetin gjithëpërfshirës virtual që krijon “iluzionin e përfshirjes”, ose të ashtuquajturin mishërim, i cili jep perceptimin e zotërimit të një trupi të ndryshëm, ju mund të eksperimentoni me mënyra të reja të shërimit nga anoreksia nervore. Kjo është bërë nga një ekip studiuesish të koordinuar nga Ilaria Bufalari i Universitetit La Sapienza të Romës dhe i Fondacionit Santa Lucia IRCCS, i cili analizoi origjinën e “shtrembërimit” të figurës së trupit në këta pacientë.

Studimi, i cili u shfaq në Gazetën e Mjekësisë Klinike dhe i financuar nga një tender Studiuesit e rinj nga Ministria Italiane e Shëndetësisë treguan se në përfshirjen virtualisht të imazhit “të kolmë”, pacientët që vuanin nga anoreksia treguan një përvojë të theksuar të shqetësimit. Studimi u krye te gratë me dhe pa çrregullime; për hulumtimin, tre reklama tre-dimensionale u rikrijuan: një që riprodhonte me besnikëri formën dhe madhësinë e trupit të personit, një që përfaqësonte një “version të humbjes së peshës” dhe një “version të shëndoshë”. Gratë u ftuan të mbanin helmeta të realitetit virtual përmes të cilave të identifikoheshin me gjegjësit e tyre përkatës. Iluzioni i perceptimit të trupit të secilit nga tre avatarët u nxit më pas me teknikën e ngulitjes: pjesëmarrëset vëzhguan një prekje në avatar ndërsa e njëjti prekje u krye në pjesën përkatëse të trupit të tyre të vërtetë.

Rezultatet e studimit

“Rezultatet para së gjithash theksojnë rëndësinë e përqendrimit të vëmendjes në aspektet njohëse dhe emocionale të çrregullimit të përfaqësimit të trupit – shpjegoi Ilaria Bufalari – por hapi i mundshëm është drejt përdorimit të këtij mjeti në qasjet e ardhshme terapeutike dhe hulumtim: duke i mësuar pacientët me një imazh të shëndetshëm të trupit, të përfaqësuar përmes realitetit virtual në një mjedis plotësisht të kontrolluar, është e mundshme të favorizohet integrimi i një trupi me peshë normale dhe ulja e stresit emocional në lidhje me shtimin në peshë”.

Ta dini!

Ata që vuajnë nga anoreksia kanë një imazh për veten që nuk është i vërtetë. Qasjet më moderne shfrytëzojnë mekanizmat perceptues, njohës dhe emocionalë që mbështesin këtë çrregullim.

Lexo edhe: 9 gjërat që duhet të dini rreth çrregullimeve të ushqyerjes së fëmijëvePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Si e përkeqëson kripa shëndetin...

Shumë kripë në tryezë mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut; por gjithashtu mund të dobësojë sistemin imunitar dhe për rjedhojë aftësinë e trupit tonë për të luftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X