X

Kryesore

Tortë për nënën: Faleminderit që na vaksinove

 

Ndërsa numri i rasteve të raportuara të fruthit vazhdon të rritet, një adoleshente nga Pensilvania e di se sa me fat është që është vaksinuar që fëmijë. Dhe në një video që po bëhet virale, ajo i dhuroi nënës së saj një tortë me akullore duke e falënderuar për vaksinimet që i ka kryer.

“Jam e lumtur që jam vaksinuar sepse e kam parë se disa sëmundje të vjetra po kthehen,” tha 17-vjeçarja Alyssa Jackson. “Unë jam e kënaqur që nëna ime nuk ka kontribuar në këtë.” Alyssa dhe motra e saj blenë një tortë akullore dhe e zbukuruan atë me një krem të zi që lexon “Faleminderit që na vaksinove, mami”.

Vajzat, të cilat tregojnë gjithashtu imazhet e tyre të vaksinimit në klipin e shkurtër, befasojnë nënën e tyre me tortën. Dhe ndërsa Alyssa tha se nëna e tyre ishte e hutuar në fillim, asaj i erdhi shumë për të qeshur kur kuptoi se çfarë ishte.

Dhe Alyssa nuk është adoleshentja e parë që mban një qëndrim kundër prindërve që nuk vaksinojnë fëmijët. Javën e kaluar, Ethan Lindenberger, 18-vjeçari nga Ohajo historia e të cilit u bë virale kur u vaksinua pas shpinës së prindërve të tij, dëshmoi përpara Kongresit për rëndësinë e vaksinimeve.

“Unë u lejova të shkoj në një shkollë publike të mesme pavarësisht vendosjes së shokëve të mi të klasës në rrezik për të kontraktuar sëmundje të shumta të parandalueshme”, tha Ethan gjatë dëshmisë së tij, duke shtuar se “disinformimi duhet të jetë shqetësimi kryesor i prindërve”.

Alyssa ndau një mesazh të ngjashëm. “Vaksinat janë të rëndësishme sepse nuk është vetëm fëmija juaj”, tha ajo. “Ata do të shkojnë në shkollë dhe fëmijët e tjerë mund të sëmuren nga fëmija juaj. Fëmija juaj nuk duhet të shqetësohet për sëmundje të ndryshme”.

Lexo edhe: A mund te shkaktoje vaksina semundjen te cilen duhej te luftonte?

Comments

comments

Me shume ne: Nje guide e pergjithshme, Vaksinimi
uria dhe humori, si ndikon uria ne gjendjen e humorit
Si ndikon uria në gjendjen psikologjike?

  Për disa njerëz kjo nuk është asgjë e re, sepse ata tashmë janë të vetëdijshëm se të paktën në...

Close