Tmerret e natës, ku ndryshojnë nga makthet dhe a mund të parandalohen?

0 0

Çfarë janë tmerret e natës?

“Tmerret e natës” janë shqetësime të gjumit, në të cilat një fëmijë mund të ulet papritmas në shtrat, të qajë, të bërtasë, të ngrejë zërin dhe të rrëzohet me sy të hapur, por pa u zgjuar. Sepse kjo lloj gjendjeje përjetohet kur fëmija është në një fazë të gjumit midis zgjimit, por ende jo i zgjuar plotësisht.

Një episod mund të zgjasë diku nga dy deri në 40 minuta, dhe pasi fëmija rikthehet për të fjetur do ta harrojë këtë episod.

Ku ndryshojnë tmerret e natës nga makthet?

Gjatë një makthi fëmija e sheh kur është në gjumë e më pas zgjohet i trembur, por mund të mbajë mend gjithçka më pas e të kuptojë se ishte një ëndërr e keqe.

Mënyra më e mirë për të dalluar një makth dhe një episod të tmerrit të natës është të pyesni fëmijën në mëngjes nëse i kujtohet apo jo ajo që ka ndodhur.

Çfarë i shkakton dhe a mund të parandalohen?

Nuk ka asnjë mënyrë përfundimtare për të parandaluar tmerret e natës, sepse askush nuk e di saktësisht se çfarë i shkakton ato. Tmerret e natës mund të rezultojnë nga një rutinë gjumi e pasigurt ose e pamjaftueshme ose ndonjë lloj privimi nga gjumi. Ato mund të shkaktohen nga stresi gjatë ditës ose nga lodhja. Ekzistojnë edhe disa dëshmi se tmerret e natës zhvillohen në familje. Ajo që dihet është se tmerret e tyre të natës nuk nënkuptojnë se një fëmijë ka një problem psikologjik ose madje është i mërzitur për diçka.

Lexo edhe: Cfare i shkakton makthet gjate nates tek femijet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X