Tjetër pasojë indirekte e Covid 16, puberteti i hershëm

0 0

Lista e pasojave negative në lidhje me pandeminë Covid-19 vazhdon të rritet. “Efekti anësor” i fundit që i shtohet listës tashmë të gjerë është maturimi i hershëm seksual. Sipas një studimi të kryer nga një grup studiuesish italianë, në fakt, gjatë karantinës së vitit 2020, rastet e pubertetit të parakohshëm janë dyfishuar në krahasim me të njëjtën periudhë në 2019.

Rezultatet e studimit italian

Kërkimi u krye nga specialistët e departamentit të Endokrinologjisë të spitalit pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe u botua në Gazetën Italiane të Pediatrisë. Sipas të dhënave të mbledhura, në periudhën Mars – Shtator 2020, 224 fëmijë me pubertet të hershëm ose pubertet të parakohshëm janë vërejtur nga ekipi mjekësor: 215 femra dhe 9 meshkuj. Ndërsa, në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, 2019, kishte 93 raste (87 femra dhe 6 meshkuj): më pak se gjysma. Mosha mesatare, nga ana tjetër, nuk ka ndryshuar shumë: në vitin 2019, vajzat, mesatarisht, hynë në pubertet në 7.51 vjeç dhe djemtë në 7.97; në vitin 2020, megjithatë, mosha mesatare për femrat ishte 7.33 vjeç dhe 8.14 për meshkujt.

Për të gjetur konfirmimin e mëtejshëm të rritjes së ekzagjeruar në rastet e pubertetit të parakohshëm të regjistruar në vitin 2020, autorët gjithashtu ekzaminuan të dhënat e 2017 dhe 2018: në periudhën e konsideruar, puberteti i hershëm preku 80 – 90 fëmijë.

Faktorët predispozues

Sipas studiuesve, rritja e rasteve të pubertetit të parakohshëm të regjistruar vitin e kaluar mund të ketë qenë për shkak të një numri faktorësh që kanë ndodhur gjatë bllokimit dhe në veçanti:

– përdorimi i zgjatur i pajisjeve elektronike për shkak të mësimit në distancë dhe më shumë kohë e lirë në dispozicion;

– ulja e aktivitetit fizik për shkak të mbylljes së qendrave sportive dhe kufizimeve për të udhëtuar dhe larguar nga shtëpia;

– ndryshimet në të ushqyer: shumë prej tyre kanë filluar gatimin dhe ngrënien e tepërt, edhe për shkak të disponueshmërisë më të madhe të ushqimit (në shtëpi, frigoriferi është gjithmonë afër).

Mendimi i ekspertëve

“Gjatë karantinës, fëmijët pësuan ndryshime që ndikuan në kohën normale të rritjes. Ne e kemi zbuluar këtë përmes hyrjeve në klinikat tona, por sigurisht që ka raste që na shpëtojnë dhe numri i fëmijëve me pubertet të parakohshëm mund të jetë edhe më i madh. Është një fenomen, ndikimi i të cilit duhet të vlerësohet”, – komentuan ekspertët.

Autorët tashmë kanë filluar fazën e dytë të hulumtimit, në të cilën marrin pjesë edhe Qendrat Pediatrike të Endokrinologjisë të Genova, Cagliari dhe Napoli. Qëllimi është të identifikojmë faktorët e mundshëm predispozues dhe të kuptojmë më mirë shkaqet e fenomenit.

Puberteti

Puberteti është maturimi seksual, që është zhvillimi i karakteristikave seksuale, të tilla si gjinjtë dhe qimet pubike në vajzat. Kjo pjekje është e hershme kur fillon para moshës tetë vjeç tek vajzat dhe para moshës nëntë vjeç tek djemtë, kur trupi i fëmijës fillon të shndërrohet në trupin e një të rrituri shumë herët. Në këto raste, nëse është e nevojshme, është e mundur të përshkruhet një trajtim me ilaçe, i cili ngadalëson zhvillimin.

Lexo edhe: Puberteti i hershem, ndikimi i faktorit ekonomik


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Këshilla për trajnimin e tualetit...

Presioni për të mësuar fëmijën të shkojë në tualet mund të jetë intensiv. Çerdhja ose kopshti i fëmijës suaj ka caktuar një afat. Ju dëshironi të vazhdoni me të tjerët...

Rëndësia e vizatimeve të fëmijëve...

"Interpretimi i vizatimit të fëmijëve - zbulo fëmijën tënd" është një nga librat e psikologes Lorela Garuli e cila ka vënë këtë libër udhëzues në dispozicion të prindërve, mësuesve, edukatorëve...

Shkëputja dhe rikthimi i fëmijës...

Periudha e vjeshtës është koha kur shumë nëna vendosin të çojnë për herë të parë vogëlushët e tyre në çerdhe, gjë që shoqërohet me ankthin e ndarjes, pasiguritë nëse kanë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X