Ti mund të kesh nevojë të shërohesh nga lindja me operacion edhe nëse mjeku thotë se gjithçka shkon mirë

0 0

Lindja cezariane.

Unë jam kaq i apasionuar pas rimëkëmbjes nga lindja cezariane, sepse përvoja ime e parë e lindjes më rrënoi fizikisht dhe mendërisht: trauma e lindjes e pasuar nga mungesa marramendëse e kujdesit pas operacionit.

Lindja me operacion cezarian përjetohet nga çdo grua ndryshe, disa do të ndihen plotësisht “normale” shumë shpejt, të tjerët do të lulëzojnë sërish brenda pak muajsh. Por për të gjitha, do të ketë lidhje të padukshme të shkëputura dhe ndjesi të përjetuara, të cilat mund të kenë ndikim afatgjatë në funksionin dhe pamjen e barkut tuaj. Pra, si me të gjitha lindjet, është kaq e rëndësishme të mos krahasoni udhëtimin shërues ose pamjen fizike të dikujt tjetër me tuajën.

Lindja e Mauricet ishte gati 10 vjet më parë: ai lindi pas një induksioni 3-ditor dhe një operacioni cezarian, dhe unë ende i ndiej efektet fizike të lindjes së tij brenda trupit tim. Unë ende kam dhimbje në anën e djathtë të barkut, ku mjekëve u duhej të bënin një prerje shtesë për ta tërhequr atë në kohë, në mënyrë që t’i shpëtonin jetën. Por asnjëherë nuk më është ofruar ndonjë mbështetje dhe udhëzim se si ta menaxhoj këtë: sa herë që nuk kam mundur të duroj dhimbjen duke shkuar te mjeku i përgjithshëm më thoshin se ishte normale dhe mirë. Në të vërtetë nuk ishte aspak.

Kështu që mësova rreth masazhimit të barkut, hulumtova në lidhje me ngjitjet dhe indet e brendshme dhe se si dhimbja e kofshës mund të ketë lidhje me operacionin tim, kam parë se si lëvizja dhe frymëmarrja ndihmojnë në lëvizjen e indeve lidhëse dhe energjive.

Isha kurioze për shërimin e trupit tim dhe megjithëse ishte dëshpëruese nuk u ndalova nga mungesa e mbështetjes për kujdesin që pasonte pas lindjes. Vendosa që trupi im ende ia vlente të shërohej edhe nëse mjeku im i përgjithshëm nuk mendonte kështu.

Për mua, shërimi i plagës cezariane vazhdon – 9 vjet më vonë unë ende e masazhoj barkun çdo ditë dhe ka ditë kur më dhemb më shumë se zakonisht dhe kur bëj lëvizje të veçanta Pilates unë gjithmonë mund ta ndiej atë, ka raste kur tejkalimi është më i theksuar dhe sado të tonifikohem, asgjë nuk do ta ndryshojë këtë që ka lënë operacioni im, një gjurmë të përjetshme.

Ju jeni përgjithmonë në periudhë pas lindjes, mund të filloni shërimin tuaj të tremujorit të katërt në çdo moment – vite pas lindjes madje, dhe kurrë nuk duhet ta lejoni kurrë veten të ndiheni sikur po dështoni.

Lexo edhe:  Perse plaga e operacionit dhemb kur prishet moti?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X