Testi për të zbuluar rrezikun për kancerin e vezores

0 0

Çdo vit 5000 gra diagnostikohen me kancer të vezoreve dhe për fat të keq, në 80% të rasteve, shumë vonë, në një fazë të avancuar.

Predispozicion për mutacione gjenetike

Kanceri i vezoreve ka variante të ndryshme bazuar në vendin e origjinës, por edhe në praninë e mutacioneve gjenetike. Prania e këtyre mutacioneve tregon një predispozicion më të madh për zhvillimin e kancerit të vezores. Është e rëndësishme të theksohet se kjo nuk ka të bëjë patjetër me një tumor në zhvillim.

Sidoqoftë, përmes një testi gjenetik, është e mundur të zbuloni nëse keni një predispozitë trashëgimore për kancerin e vezores. Kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme për parandalimin dhe zvogëlimin e rrezikut.

Themelore për parandalimin dhe trajtimin

Të gjitha strategjitë e zvogëlimit të rrezikut ose të menaxhimit ndryshojnë nëse ju po përballeni me një test gjenetik parashikues për rrezikun ose jo të këtij kanceri. Testi gjithashtu ka një ndikim të rëndësishëm shoqëror sepse me një efekt domino, anëtarët e familjes jo të sëmura të gruas janë gjithashtu të përfshira në testim”.

Sot të gjithë pacientët që trajtohen për kancer të vezores mund të përdorin terapi të mirëmbajtjes, të cilat lejojnë të shmangin relapsin pas kimioterapisë dhe të përmirësojnë cilësinë e jetës.

Lexo edhe: Kanceri i vezoreve, zhvillohen mekanizma të reja për ta zbuluar sëmundjen në shkallë agresive

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X