Gjinekologia Lindita Kalemaj tregon çfarë janë trisomitë dhe si zbulohen në shtatzanine e hershme

0 0

Gjinekologia Dr.Lindita Kalemaj në një intervistë ka treguar se çfarë janë trisomitë dhe si mund të zbulohen gjatë shtatzanisë.

Kalemaj tregon se zbulimet e reja shkencore në gjenetikë kanë ndryshuar aftësinë tonë për ta kuptuar natyrën e sëmundjeve të ndryshme, diagnostikimin dhe trajtimet efikase të këtyre sëmundjeve.

Sipas saj Testi NIFTY Plus është testi prenatal joinvaziv që bazohet në analizën e ADN-së dhe në mënyrë të saktë shërben për zbulimin prenatal të aneuploidisë fetale.

Testi NIFTY është në dispozicion për te gjitha gratë shtatzëna që duan të dinë më tepër për fëmijën e tyre në pritje rreth anomalive gjenetike. Nëse pacientja ka moshën mbi 35 vjeç, nëse matjet me ultratinguj ose matjet e translucencës nuhale (NT) tregojnë indikacione për rrezik të lartë për aneuploidi ose nëse pacientja ka histori familjare për anomali gjenetike, këto janë indikacione që bëjnë te domosdoshme përdorimin e testeve prenatale joinvazive”, ka thënë doktoresha.

Për analizën e këtij testi është e nevojshme marrja e mostrës së gjakut të shtatzënës (10 ml). Mjekja thotë se testi mund të bëhet në fillim të javës së 10 të shtatzanisë. Ky test ofron mundësinë për analizën e anomalive gjenetike specifike të kromozomeve të gjinisë dhe sindromet e delecioneve, mikrodelecioneve.

Testi NIFTY është një test prenatal jo invaziv i thjeshtë, i sigurt dhe shumë i saktë për zbulimin e trisomive 21 (Sindroma Down), 13 (Sindoma Patau), dhe 18 (Sindroma e Edwardit) me një specificitet më të lartë se 99%”, ka deklaruar gjinekologia.

Ajo ka treguar tutje se çfarë janë trisomitë dhe si zbulohen ato përmes Testit NIFTY Plus gjatë shtatzënisë. “Qelizat në trupin e njeriut kanë 23 çifte kromozomike, përkatësisht 46 kromozome. Trisomia paraqet kopjen shtesë të një kromozomi specifik në disa ose në të gjitha qelizat. Prania e këtij kromozomi shtesë mund të shkaktojë të meta kongjenitale dhe probleme në zhvillimin e fetusit”

Gjinekologia ka thënë se të gjitha pacientet informohen në lidhje me testet gjenetike që bëhen në tremujorin e parë të shtatzënisë duke filluar nga testi i kombinuar, triple test, NIFTY Plus si dhe amniocenteza. 

Rastet që kanë anamnezë të ngarkuar, kanë moshë mbi 35 vjet dhe nëse matjet e NT tregojnë rrezik për aneuploidi, u sugjerohet që të bëjnë testet prenatale joinvazive që mund të zbulojnë trisomitë më të shpeshta. Sipas statistikave deri më tani janë kryer më shumë se 5.000.000 teste Nifty në botë”, ka treguar Dr. Lindita Kalemaj.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen  niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni,por ndërkohë mos harroni që tashmë pagesa e testit NIFTY PLUS mund të realizohet edhe nëpërmjet kësteve.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X