Terapia e aerosolit: si dhe kur ta përdorni atë

Disa prindër e konsiderojnë aerosolin një nga ilaçet e dobishme për shërimin e të gjitha sëmundjeve dhe menjëherë, sapo fëmija ka pak kollë, prindërit nxitojnë menjëherë të përdorin aerosoloin.
0 0

Prindër të tjerë nuk e përdorin fare pasi e konsiderojnë një trajtim joefektiv.

Ka shumë konfuzitet rreth terapisë së aerosolin, madje edhe në mesin e pediatërve. Për t’i bërë gjërat më të qarta IAR (Akademia Italiane e Rininologjisë), SIAIP (Shoqëria Italiane e Allergologjisë dhe Imunologjisë Pediatrike) dhe SIMRI (Shoqata Italiane për Sëmundjet e Frymës së Fëmijëve) kanë mbështetur terapinë e aerosolit për fëmijët.

Një kujdes gjithnjë e më i saktë

Terapia e aerosolit është një kurë e lashtë, por me kalimin e kohës ka evoluar shumë, aq sa sot ne kemi mjete, pajisje dhe mënyra të ndryshme të përdorimit të kësaj terapie. Nëse dikur kjo metodë ishte më e përdorura, sot është metoda më e saktë. Prandaj është e nevojshme të dihet se cili instrument duhet të përdoret sipas situatës dhe të dihet se cila është zgjidhja e duhur.

Shumë mjete të ndryshme

Në parim, për sëmundjet e traktit të sipërm të frymëmarrjes  është e nevojshme të përdoren pajisjet që prodhojnë molekula më të mëdha, ndërsa në ato të traktit respirator të poshtëm nevojiten grimca të vogla, të afta për të penetruar thellë edhe në mënyrat më të vogla. Për shembull, për bronkitin përdoren maska, ose për inflamacionet në hundë përdoren sprait e hundës.

çdo moshë ka kurën e vet

Ilaçi që do të përdoret gjithashtu ndryshon në varësi të rastit. Për shembull, kollitja e thatë përmirësohet me përdorimin e një zgjidhjeje fiziologjike, ndërsa riniti mund të trajtohet me një zgjidhje hipertonike fiziologjike ose me produkte specifike për të lehtësuar presionin, duke pasur parasysh se dekongestantët nuk rekomandohet nën moshën 12 vjeç. Pse duhet të kini parasysh edhe moshën për terapinë aerosol? “Sepse e njëjta sëmundje merr forma dhe karakteristika të ndryshme në lidhje me moshën në të cilën shfaqet. Edhe trajtimet për të njëjtën sëmundje duhet të përshtaten në lidhje me moshën e personit të prekur”.

Lexo edhe: Perdorimi i aerosolit në shtatzani? Çfarë rreziqesh sjell?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X