Te te puth pak dhe do te kaloje…

0 0

Sa herë ja keni thënë këtë fëmijës tuaj pasi është vrarë diku? Ndoshta për ju është konsideruar si një formë “argëtimi” dhe njëkohësisht “ngushëllim” për fëmijën, por sipas shkencës kjo është metodë që vërtet funksionon.
Si është e mundur kjo gjë?
Një studim ka provuar se pështyma e nënës përmban molekula që kanë veti shëruese. Studimi u publikua në revistën “FASEB journal” i cili tregonte gjithashtu se si pasojë e kësaj vetie shëruese edhe plagët e gojës do të shëroheshin më shpejt.
Pështyma përmban një peptid të quajtur istatina-1, dhe do të ishte pikërisht kjo substancë që do të mundësonte shërimin më të shpejtë të plagës. Histatina-1 do të mundësonte ngjitjen e qelizave. Ky pohim, sipas profesorit që udhëhoqi studimin (Vicente A. Torres) do të kishte një rëndësi të madhe edhe në gjetjen e një mënyrë për të favorizuar rikuperimin e plagëve në pjesë të tjera të trupit përvec gojës.
Edhe Thoru Pederson, drejtor i revistës “FASEB” pohoi se ky studim do të ishte si një “derë e hapur” drejt përmirësimit terapeutik.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X