Të shëndoshë apo të dobët, a e kanë fajin gjenet?

0 0

Janë gjenet që “vendosin” nëse do të jeni të shëndoshë apo të dobët. Kjo mbështetet nga një studim i kohëve të fundit nga Universiteti i Kembrixhit. Sfondi gjenetik do të jetë përgjegjës jo vetëm për ngjyrën e syve apo gjatësinë, por edhe për aftësinë e trupit për të djegur më shumë ose më pak kalori. Sipas shkencëtarëve, ka sekuenca të gjeneve përgjegjëse për hollësinë fiziologjike.

Inês Barroso, një nga autorët e studimit, shpjegon: “Ne pamë se subjektet e shëndoshë kishin një rezultat më të lartë të rrezikut gjenetik sesa njerëzit me peshë normale, gjë që kontribuon në rrezikun e tyre të mbipeshës”.

 Implikimet e ardhshme

Studimi ofron perspektivën për të gjetur një ilaç për mbipeshën dhe obezitetin në të ardhmen, dy gjendje gjithnjë e më të zakonshme në botë. Statistikat tregojnë se niveli i obezitetit është trefishuar që nga viti 1970. Për më tepër, rritja e konsiderueshme në peshë favorizon fillimin e sëmundjeve të tjera, veçanërisht sëmundjeve kardio-qarkulluese dhe metabolike. Sigurisht një dietë e shëndetshme dhe një mënyrë jetese aktive mund të përmirësojnë faktorët e rrezikut për të vendosur nëse do të jeni të shëndoshë ose të dobët, megjithatë nëse shkenca po identifikon “gjenet e hollësisë” ju mund të përmirësoni shumë gjëra nëse keni luftuar me peshën për një kohë të gjatë.

Ta dini!

Megjithatë, incidenca e gjeneve në të qenit të shëndoshë ose të dobët nuk duhet të bëhet një justifikim për moskorrigjimin e mënyrave të pahijshme të jetes së përdishme.

Lexo edhe: A eshte e vertete se femijet e shendoshe jane me te shendetshem?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X